Na Měsíci skutečně je voda. Čína ji objevila v oblasti, kde ji nečekala

7. 8. 2024 – 11:28 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Na Měsíci skutečně je voda. Čína ji objevila v oblasti, kde ji nečekala
Měsíc, náš věrný souputník. Zaneřádíme ho stejně jako Zemi? | zdroj: Profimedia

Je to poprvé, co vědci potvrdili přítomnost vody ve fyzických vzorcích z Měsíce.

Vědci z Číny našli ve vzorcích lunárních hornin molekuly vody. Informoval o tom server Smithsonian Magazine. Jedná se o přelomové zjištění – poprvé se totiž povedlo potvrdit molekuly vody ve fyzických vzorcích z Měsíce.

Dne 16. prosince 2020 přistála návratová kapsle čínské sondy Čchang-e 5 na pastvinách Vnitřního Mongolska v severní Číně. Z vesmíru s sebou přinesla necelé čtyři kilogramy vzorků lunárních hornin a půdy.

Vozítko pojmenované po čínské bohyni Měsíce je v témže roce odebralo v oblasti Mons Rümker v Oceánu bouří na přivrácené straně naší přirozené družice. Čínští experti se pustili do jejich podrobného studování a letos v červenci výsledky zveřejnil Nature Astronomy.

Ve vzorcích našli něco, co nečekali – molekuly vody vyplňující 41 procent „neznámého lunárního minerálu“, objeveného ve vzorcích. Jedná se o průhledný krystal o šířce lidského vlasu, v němž vědci zjistili i přítomnost čpavku.

Oblasti kolem lunárních pólů jsou bohaté na zamrzlou vodu. Vesmírné programy v čele s Úřadem pro letectví a vesmír (NASA) se snaží zmapovat ložiska ledu pro kolonizaci. Americká agentura chce poslat čtyřčlennou posádku na Měsíc do roku 2026.

Astronauti budou muset přistát v oblasti bohaté na zamrzlou vodu. Ta bude důležitá jak pro hydrataci organismu, tak výrobu raketového paliva. Obecně se předpokládalo, že voda je na Měsíci přítomna jen v podobě ledu v chladných oblastech.

Boj o lunární vodu

Planetární geolog z hongkongské univerzity Yuqi Qian, který se na studii nepodílel, uvedl, že teplota v oblasti, kde byly vzorky odebrány, dosahuje i 100 stupňů Celsia. Voda v této části Měsíce by se za normálních okolností vypařila.

„Čpavek zde zřejmě působí jako stabilizátor,“ myslí si odborník. To je velice cenné zjištění. Jak nedávno šéf NASA Bill Nelson přiznal, americké a čínské vesmírné programy spolu závodí o to, kdo se jako první dostane na lunární jižní pól.

„Obávám se toho, že se tam dostanou první a nám pak řeknou, že je to jejich oblast a my ať se držíme zpátky,“ uvedl Nelson. Lunární jižní pól označil za velice důležitý. Pokud tam totiž je voda, je tam i raketová palivo. Kdo ovládne jižní pól, závod vyhrává.

Pokud by se však voda vyskytovala i jinde, situace by se změnila. Odborník z texaského Lunárního a planetárního institutu David A. Kring ovšem upozornil, že není jisté, zda krystal v oblasti, kde ho sonda našla, také vznikl.

Nehledě na to, jak fascinující tento objev podle něj je, vzorek mohl být vymrštěn procesy spojenými s dopady těles na povrch. „Tohle je nová forma vody uložené na Měsíci,“ oslavoval nicméně objev spoluautor studie Xiaolong Chen z Čínské akademie věd.

Zdroje:

Nejnovější články