Naučte svou kočku hackovat

- Technologie autor: Lukáš Grygar

Je vědecky dokázáno, že kočky jsou bestie. Bezdůvodně shazují věci ze stolků a poliček, po vyčerpávajícím hodinovém drbání vám bez varování rozdrápají zápěstí, a když se nedíváte, plánují vaši smrt.

Kočka na rozpáleném plastovém routeru

Kočka na rozpáleném plastovém routeru,zdroj: Archiv

Jako by to ale nestačilo, jedna konkrétní siamská kočka k tomu všemu testovala bezpečnost wi-fi routerů v sousedství. Pravda, nebyla na to sama: kočičím kolaborantem se stal chlapík jménem Gene Bransfield, washingtonský odborník na počítačové zabezpečení.

Kočce jménem Coco totiž opatřil obojek, do kterého vsadil wi-fi čip Spark Core. Ten vyrobila parta nadšenců, financovaných veleúspěšnou kampaní na Kickstarteru, ale i když v ní předváděli různá využití pro svůj chytrý nápad, kočičí hackerská výprava by je nenapadla asi ani ve snu.

WarKitteh

Všichni samozřejmě víme, že kočky se rády toulají. Ale Bransfield se tohle toulání rozhodl využít ke zmapování nechráněných wi-fi sítí ve svém okolí. Do čipu nahrál vlastnoručně vyrobený firmware, přidal jednoduchý GPS modul, vložil kočku a světlo světa spatřil vynález zvaný WarKitteh – přístroj, navazující na tradici tzv. „wardialing“ a jeho moderní variantu „wardriving“.

Zatímco v 80. letech šlo o testování nezabezpečených počítačů skrze vytáčená připojení, v současnosti stačí vzít do auta wi-fi anténu a vyrazit na projížďku. Kočka je samozřejmě mnohem praktičtější, protože šetří benzín i čas. Bransfield si pochvaloval, že ta jeho úspěšně odhalila až překvapivě velké množství nezabezpečených sítí.

Naštěstí pro jejich provozovatele ale tvůrce WarKitteh neplánoval zranitelné sítě jakkoli zneužít – pouze ho jako člověka z oboru zajímalo, jak je na tom okolí s bezpečností.

Kočka na routeru

Výsledek ukázal, že celá řada lidí nechává u zakoupených síťových prvků tovární nastavení a neobtěžuje se ani změnit přístupová hesla. Pokud se v takových uživatelích poznáváte, zamyslete se nad tím, jestli svůj laxní přístup nezměnit. Nebo snad chcete, aby váš počítač nabourala kdejaká toulavá kočka?

Tagy: kočky router hacking wardialing

Zdroje: Wired