Ne, neumíme vzkřísit dávno vyhynulé druhy, přiznává firma

26. 5. 2025 – 13:00 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:

Ne, neumíme vzkřísit dávno vyhynulé druhy, přiznává firma
Mamut srstnatý a pravěcí lovci. | zdroj: Profimedia

Vzkřísili jsme pravlka obrovského, oznámila 7. dubna americká firma Colossal Biosciences. Okamžitě se toho chytila média. V titulcích se psalo, že se poprvé podařilo vrátit zpět do života vymřelý druh. Přeci jen se možná dočkáme mamutů. Tento zdánlivý úspěch však vystřídalo vystřízlivění a ostrá kritika.

Vědci začali upozorňovat, že ve skutečnosti nejde o pravlka obrovského, ale geneticky upraveného vlka obecného, jehož DNA byla na desítkách míst přepsána podle starověkých vzorců. Nejde tedy o žádnou deextinkaci – oživení dávno vyhynulého druhu. To následně přiznala i samotná společnost. A ještě hůř.

„Není možné přivést zpět zvíře identické s druhem, který žil kdysi. Naše zvířata jsou vlci obecní s 20 úpravami,“ přiznala hlavní vědkyně společnosti Beth Shapirová. „A to říkáme od samého začátku,“ dodala.

To ovšem není tak úplně pravda. Tisková zpráva Colossal Biosciences výsledek jednoznačně označovala jako pravlka obrovského.

„Používáme morfologický koncept druhu a říkáme, že pokud vypadají jako tohle zvíře, pak jsou tímto zvířetem,“ obhajovala označení 7. dubna Shapirová.

Ne, není to pravda

Ve skutečnosti však podle vědců nejde o ten samý druh, ale pouze vlka obecného s dvaceti úpravami. Tento počet úprav na oživení druhu zkrátka nestačí.

Ve skutečnosti není ani jasné, jak tito obrovští vyhynulí vlci vypadali. Existují například důkazy, že neměli bílou, ale načervenalou srst.

Přestože se vědci vyjádřili proti označování upravených zvířat za pravlka obrovského na základě morfologie, firma si stojí za svým.

„Stojíme si za rozhodnutím hovorově označovat Romula, Rema a Khaalesi (jak se trojice upravených zvířat jmenuje) za pravlky obrovské,“ uvedla v prohlášení.

Colossal Biosciences také nedávno vytvořila myši s mamutí srstí. Prvního mamute chce mít do roku 2028.

Zdroje:
NewScientist, Livescience

Nejnovější články