Nejvhodnější řešení pro přechod na DVB-T2

18. 7. 2019 – 14:19 | Technologie | Inzerce | Diskuze:

Nejvhodnější řešení pro přechod na DVB-T2
Ilustrační snímek | zdroj: tisková zpráva

Příchod DVB-T2 se pomalu blíží a pokud nechcete být nemile překvapeni až se analogové vysílání změní na digitální, je dobré být připraven. Možností, jak se s chystanou změnou vypořádat je několik.

Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu. Zejména jde o kvalitu a spolehlivost signálu, programovou a obsahovou nabídka a v neposlední řadě cenu. "Vnímáme, že stále více zákazníků začíná aktivně řešit přechod na DVB-T2. Zkoumají možnosti, které jim trh nabízí a oslovují nás s dotazy týkající se naší obsahové nabídky, výhod a ceny naší Nordic TV," komentuje přechod na DVB-T2 produktová manažerka Nordic Telecom Petra Škudrnová.

Existuje hned několik možností, jak se s přechodem vypořádat. V tomto textu přinášíme stručný přehled možností, které jsou k dispozici.

DVB-T2

Pokud chcete zůstat u pozemního vysílání, nejdříve ověřte, jestli vaše televize podporuje DVB-T2 a zároveň umožňuje kódování HEVC. Pokud ano, máte přechod vyřešený. V případě, že využíváte společnou anténu ale zkontrolujte, jestli je nastavená na přijímání daných kmitočtů. Pokud vaše televize DVB-T2 nepodporuje máte dvě možnosti. První, ale dražší variantou je koupě nové televize. Levnější variantou je nákup set-top boxu, který k vaší televizi jednoduše připojíte.

IPTV

K IPTV primárně potřebujete internetové připojení. Minimální rychlost, aby televize běžela bez problémů se doporučuje 5 Mb/s. Minimální doporučovaná hodnota rychlosti dat záleží na jednotlivých IPTV poskytovatelích, protože využívají různá technická řešení a záleží na mnoha kritériích. Jestli potřebujete nějaké další zařízení záleží na způsobu, jakým TV sledujete a jaký typ televize máte. Řada IPTV poskytovatelů nabízí možnost bezplatného stažení aplikace do televize, tabletů a jiných zařízení bez potřeby dokoupení dodatečného zařízení – set-top boxu. Toto řešení je ale možné pouze v případě, že vaše Smart TV je daným poskytovatelem podporována. Případně si můžete koupit set-top box, díky kterému můžete využívat IPTV se všemi funkcemi.

SATELIT

Satelitní příjem poskytuje nejlepší kvalitu obrazu a zvuku, vysoké pokrytí, ale zároveň se jedná o nejdražší variantu. Abyste mohli sledovat satelitní TV, je pochopitelně potřeba investovat do zařízení. Zároveň se doporučuje odborná instalace, která je většinou také zpoplatněna. Jelikož satelitní TV nenabízí oblíbené chytré funkce, je často nabízena poskytovateli i s doplňkovou IPTV.

Kabelová TV

Poslední možností je kabelová televize. Tato volba ale bohužel není pro každého. Možnost jejího sledování je závislá na tom, zdali máte v místě bydliště dostupného kabelového operátora či nikoliv.

"Každé řešení má svoje výhody i nevýhody a vždy jde primárně o preference daného jedince. Já osobně bych neupustila od IPTV, jelikož mi vyhovuje časová i lokační flexibilita. Zákazníky jsou pak nejoblíbenější funkce zpětného přehrávání až 7 dní zpětně a možnost sledování kdekoliv i v rámci celé EU. Myslím, že tyto výhody nejvíce reflektují aktuální trendy," tvrdí Petra Škudrnová z Nordic Telecom. 

DVB-T2

Výhody: široké pokrytí, bez měsíčních poplatků.

Nevýhody: bez chytrých funkcionalit, např. 7 dnů zpětného vysílání, není mobilní (nemůžete si televizi jednoduše vzít na chatu nebo dovolenou), na starých televizorech si neužijete HD rozlišení.

IPTV

Výhody: Široká programová nabídka, chytré funkcionality – 7 dní zpětného přehrávání, chytré vyhledávání, hodnocení, jednotné ovládání u všech pořadů, nízké náklady; služba je mobilní – můžete si ji vzít třeba na dovolenou nebo chatu, pod jedním účtem můžete sledovat více pořadů / filmů najednou.

Nevýhody: Je potřeba mít stabilní internetové připojení, měsíční poplatky.

SATELIT

Výhody: Nejlepší kvalita obrazu a zvuku, vysoké pokrytí, nezávislost na internetovém připojení.

Nevýhody: Vyšší vstupní náklady, doporučuje se odborná instalace, fixní TV bez většiny chytrých funkcionalit, často měsíční nebo roční poplatky.

KABELOVÁ TV

Výhody
Široká programová nabídka, kvalitní obraz, není rušena povětrnostními podmínkami.

Nevýhody
Dostupná pouze přes kabel – většinou ve větších městech, měsíční poplatky.

Zdroje:
Vlastní

Nejnovější články