Nově popsaný papuánský rak hraje všemi barvami

- Příroda autor: Lukáš Grygar

Jeho celé odborné jméno zní Cherax pulcher, spadá do čeledi Parastacidae, obývající jižní polokouli, ale říkejme mu klidně fešák Hubert. Pohlednějšího raka totiž na světě jen tak nenajdete!

Zbarvenější bývají samečci, jejichž těla dorůstají až 10 centimetrů

Zbarvenější bývají samečci, jejichž těla dorůstají až 10 centimetrů,zdroj: Christian Lukhaup

S „objevením“ tohoto pozurohodného exempláře to bylo složitější. Žije v říčkách provincie Západní Papua, spadající pod indonéskou vládu, a jako každý rak si potrpí na čistou říční vodu.

Místní obyvatelé ale pestrobarevného fešáka dobře znají a ve skutečnosti se před svým oficiálním zaznamenáním stihl objevit v japonských a dokonce i evropských zverimexech a akváriích.

Christian Lukhaup

Na stopu za jeho přirozeným místem výskytu se vydal německý výzkumník Christian Lukhaup a pátrání to nebylo vůbec jednoduché: rak přežíval v anonymních říčkách, které byste na mapě hledali marně.

Nakonec se ale dobrá věc podařila a Lukhaup objevil hned dva potoky, kde račí elegán přebývá. Ukázalo se, že stavy jeho populace bohužel klesají a pomalu se začínají blížit hranici, kdy bude potřeba zakročit.

Kromě znečištění vody výjimečného raka ohrožuje také jeho pochopitelná obliba v akváriích po celém světě. Bývá sice vůči svým podvodním spolubydlícím agresivní, ale umělý chov se nejspíš stane hlavní metodou, jak krasavci zajistit přežití.

Tagy: rak Západní Papua korýši

Zdroje: The Washington Post