Obří krokodýl, který lovil dinosaury a vládl dávné Severní Americe
26. 4. 2025 – 7:25 | Příroda | Miroslav Krajča | Diskuze:

Se zuby jako banány a čelistí, která by rozdrtila auto, nebyl Deinosuchus jen obyčejný krokodýl. Tento prehistorický predátor, jehož jméno znamená „strašný krokodýl“, byl postrachem období křídy – a podle nových fosilních důkazů útočil i na dinosaury. Dnešní aligátoři vedle něj působí jako domácí mazlíčci.
Před 75 miliony let v období pozdní křídy vládl Severní Americe predátor, kterému se nevyrovnal ani slavný Tyrannosaurus rex. Deinosuchus, masivní příbuzný dnešních aligátorů, dosahoval délky až 10 metrů a vážil přes 4 tuny. Jeho obrovská lebka, vyzbrojená zuby velikosti banánu, byla navržena k drcení kostí – a podle National Geographic sloužila i k lovu dinosaurů.
Fosilní pozůstatky Deinosucha byly nalezeny na několika místech v USA – od Montany až po Texas. Ačkoliv je vědci znají už od 19. století, teprve v posledních letech se objevily nové nálezy, které podrobněji odhalily jeho anatomii, životní prostředí i chování. Nová analýza lebek publikovaná v Journal of Vertebrate Paleontology ukazuje, že existovaly minimálně tři druhy tohoto rodu, které se lišily podle oblasti výskytu (National Geographic, 2020).
„Tohle nebylo jen velké zvíře. Byl to apex predátor, schopný konkurovat i největším masožravým dinosaurům své doby,“ říká paleontolog Adam Cossette, hlavní autor studie.
Dinosauři na jídelníčku
Na fosilizovaných kostech některých dinosaurů – zejména hadrosaurů – byly nalezeny jasné otisky zubů, které odpovídají právě Deinosuchovi. To naznačuje, že tento krokodýl nebyl jen mrchožrout, ale aktivní lovec. Při záloze z vody mohl chytnout menšího dinosaura, vtáhnout ho pod hladinu a utopit – podobně jako to dělají dnešní krokodýli.
Jak upozorňuje National Geographic, Deinosuchus měl tělo uzpůsobené k životu v řekách a pobřežních oblastech, ale pravděpodobně se uměl pohybovat i po souši.
Vládce pravěkých řek
Deinosuchus obýval ekosystém tehdejšího Western Interior Seaway – mělkého moře, které rozdělovalo Severní Ameriku na dvě části. Vedle něj žili mořští plazi, ryby i další krokodýlovití predátoři, ale Deinosuchus zůstával na vrcholu potravního řetězce.
Paleontologové dnes vědí, že měl více společného s aligátory než s krokodýly. Studie zmíněná v National Geographic poukazuje na to, že jeho lebka a zuby byly navrženy pro extrémní sílu stisku – zbraň ideální na drcení pancířů, kostí a všeho, co se mu připletlo do tlamy.
Zapomenutý obr
Ačkoliv není tak slavný jako T. rex nebo velociraptor, Deinosuchus byl v pravěku predátorem první kategorie. Jeho schopnost přežít po boku největších dinosaurů ukazuje, že křídová éra nabízela mnohem rozmanitější a nebezpečnější svět, než jsme si dříve představovali.