Podívejte se na živou mapu blesků

- Příroda autor: Lukáš Grygar

Německá skupina Blitzortung není parta kamarádů, kteří si hrají na dobývání Polska, ale parta nadšenců, kteří svépomocí vybudovali síť, sledující výskyt blesků.

Bouřka nad australským Brisbane

Bouřka nad australským Brisbane,zdroj: Steve Arnold

Jakkoli už dávno nežijeme v dobách, kdy člověk před blesky utíkal do bezpečí jeskyní a tam se v hrůze modlil k bohům hromů, aby ho nechali být, blesky dodnes patří mezi jevy, jejichž fungování chápeme jen z části.

Naší schopnosti bleskům a jejich chování porozumět by mohla pomoci nově i síť amatérských detekčních stanic, které organizuje blesková „hlídka“ Blitzortung. Na mapě, kterou Blitzortung provozují, můžete v reálném čase sledovat výskyt blesků po celém světě.

Mapa blesků

Stanice mají tu výhodu, že vůbec nepotřebují být v blízkosti místa, kde blesk udeřil: vlnění, které se s každým bleskem nese jako elektromagnetická ozvěna, lze zaznamenat i z tisícikilometrových vzdáleností. Díky tomu má už teď celá síť slušné pokrytí, které můžete svým zapojením do projektu rozšířit i vy – detektory, rozmisťované amatérskými nadšenci po zeměkouli, vyjdou na zhruba pět tisíc za kus.

Už jenom zbývá, aby stránka nabídla také alternativní zvukový profil, kdy každý z blesků namísto jemného cvaknutí rozezní akurátní hrom!

Zdroje: Blitzortung