Protivzdušná obrana ve vesmíru? Americká firma přišla s ambiciózním nápadem
4. 4. 2025 – 14:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Americký prezident Donald Trump sní o protivzdušné obraně ve vesmíru Zlatá kopule (Golden Dome). Může mu ho splnit technologická a poradenská firma Booz Allen, která přišla s ambiciózním nápadem likvidovat hrozby sebevražednými družicemi. Ty by měly fungovat jako jeden organismus poháněný umělou inteligencí (AI).
Firma navrhuje umístit na oběžnou dráhu 1000 až 2000 sebevražedných družic o hmotnosti mezi 40 až 80 kilogramy, které by naši planetu obíhaly ve dvaceti rovinách. Tento systém by podle ní byl mnohem efektivnější než současná protivzdušná obrana. Předčil by ji rychlostí zásahu i jeho přesností.
Sebevražedné družice na nízké oběžné dráze by dokázaly včasně identifikovat hrozbu a autonomně koordinovat následující postup od sledování po eliminaci – nepřítelem odpálenou raketu by dokázaly zlikvidovat jen pár minut po jejím startu s velmi vysokou pravděpodobností úspěchu.
Jak by to fungovalo
Systém nazvaný Brilliant Swarm by fungoval takto: nepřítel by vystřelil raketu na Spojené státy. Část družic by ji pozorovala, satelity v ideální poloze by do ní narazily. Neměly by nést žádná explozivní zařízení – ke zničení raket krátkého dostřelu i balistických a hypersonických střel nebo dronů by docházelo kinetickou energií.
Hlavní poradce společnosti Booz Allen a bývalý ředitel Agentury pro protiraketovou obranu Trey Obering určil náklady na splnění Trumpova snu na 25 miliard dolarů.
Inspirací projektu byla ukrajinská aplikace GIS Arta – takzvaný „Uber pro dělostřelce“. Jakmile dron identifikuje nepřítele, aplikace cíl přidělí nejbližším dělostřeleckým či jiným jednotkám ke zničení. Ukrajinská armáda dokáže díky aplikaci rychle a přesně likvidovat cíle protivníka.
Že to myslí firma Booz Allen vážně, dokazuje skutečnost, že už na projektu spolupracuje se svými partnery. Sama totiž nevyrábí družice a nemá rakety.