První Dán je už na ISS. Na oběžné dráze je nyní devět lidí

VIDEO - Vesmír autor: art

Ruská pilotovaná loď Sojuz úspěšně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Vezla tam trojčlennou posádku včetně vůbec prvního dánského astronauta. Na oběžné dráze se nyní nachází celkem devět lidí.

Přistání Sojuzu TMA-18 na ISS

Přistání Sojuzu TMA-18 na ISS,zdroj: NASA

Na palubě ISS jsou první dánský astronaut Andreas Mogensen, zastupující Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), kazašský kosmonaut Ajdyn Ajmbetov a jejich ruský kolega Sergej Volkov. První dva stráví na oběžné dráze deset dní, Volkov, který se do kosmu vydal už potřetí, bude na palubě ISS pobývat půl roku.

Až kosmonauti po poledni přestoupí z přistávacího modulu Poisk do nitra ISS, bude to poprvé od roku 2013, kdy bude na orbitální stanici devět lidí. Nové kolegy dnes v ISS očekávali ruští kosmonauti Gennadij Padalka, Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

Cestou k ISS se ruská kosmická loď ve čtvrtek musela vyhnout úlomkům starší japonské nosné rakety vypuštěné v roce 1989. Manévr byl úspěšný, novou dráhu stanovili společně ruští a američtí experti v oboru balistiky.

V příštích měsících posádku čeká více než 250 vědeckých výzkumů a experimentů týkajících se mimo jiné biologie, výzkumu Země, lidského organismu, zdravotnictví, technologického vývoje či astronomického bádání.

Pomocí nedávno instalovaného teleskopu CALET například pokračuje pátrání po tajemné temné hmotě, měření kosmického záření a pozorování vysokoenergetických zdrojů v naší galaxii.

Tagy: cesta do vesmíru Mezinárodní vesmírná stanice ISS dobývání vesmíru ESA

Zdroje: ČTK