Progress dorazil k ISS na poslední chvíli. Docházely tam potraviny a léky

- Vesmír autor: pal

Nákladní kosmická loď Progress po dlouhých peripetiích dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)„za minutu dvanáct“. Ruské posádce, která je na ISS, už totiž pomalu začaly docházet zásoby léků a potravin. 

Ruský Progress krátce před startem

Ruský Progress krátce před startem,zdroj: Facebook Roskosmos

"Měli jsme na orbitální stanici zásoby léčiv, které by stačily nejvýše na půldruhého měsíce. Také vznikl relativní nedostatek potravin. Koncem června jsme měli 88 porcí, zatímco Američané asi 270 až 300," prozradil Bogomolov.

Pro ruskou posádku byl přílet Progressu požehnání

Američané se o zásoby ve "své" spíži s ruskými kolegy podělili. "Nyní, kvůli havárii nákladní lodi Dragon může vzniknout opačná situace, kvůli narušení plynulosti dodávek amerických nákladů," odhadl ruský expert.

Nicméně Progress, který se k ISS připojil 5. července, doplnil nejen ruské zásoby, ale operativně přivezl i menší americký náklad.

V nákladu, který byl ztracen v dubnu, byl i síťový adaptér umožňující používat ruské přístroje v americké části orbitálního komplexu a naopak. Řízení letu nicméně povolilo používat zařízení i bez adaptéru, dokud nebude dodán nový.

Havárie nakonec misi Progressu nezastavila  

"Přistoupili jsme na riziko, protože důležitost výzkumu byla dosti vysoká. Nyní už bylo zařízení doručeno a další výzkumy se povedou normálně," řekl Bogomolov a dodal, že i přes havárie nákladních lodí se vědecký program úspěšně plnil.

"Obávali jsme se, že když na stanici zůstanou jen tři, a ne šest kosmonautů, tak nebudou mít čas na vědu. Ale posádka se předvedla jako natolik profesionální, že plní celý vědecký program, aniž by to bylo na úkor obsluhy ISS. Je velice důležité, že kvůli haváriím nedošlo k velkým výpadkům v plnění programu. Splníme jej," ujistil.

Vesmírná loď Progress, která měla koncem dubna na ISS dopravit zásoby, vypověděla poslušnost kvůli závadě třetího stupně nosné rakety. Loď se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla. Nehoda oddálila návrat části posádky ISS na Zemi. Koncem června ztroskotala hned při startu také mise americké nákladní lodi Dragon.

Na orbitální stanici je nyní tříčlenná posádka. Tvoří ji Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly, kteří na ISS stráví rok, a další ruský kosmonaut Gennadij Padalka, jehož nynější mise začala koncem března a skončit má v září.

Tagy: zahraničí Mezinárodní vesmírná stanice ISS Mezinárodní vesmírná stanice Roskosmos Progress

Zdroje: ČTK