Rakovina nakonec většinu pacientů psychicky zlomí. Důvod je ale jiný, než si myslíte
11. 4. 2025 – 16:30 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Rakovina nemá jen zničující dopady na fyzické, ale i psychické zdraví. Pacient během posledních stádií ztrácí zájem o oblíbené aktivity a náročné terapie. Upadá do apatie, což ještě prohlubuje jeho utrpení a bere mu motivaci k boji. Nastává letargický stav a ochabování svalstva s řídnutím kostí kvůli nedostatku pohybu a stravy.
Vědci si dlouho mysleli, že jde o vedlejší produkt fyzických dopadů rakoviny. Pacient už nemá vůli dál bojovat, nevidí žádnou naději, utrpení ho vyčerpává, a tak se předčasně stahuje ze svého života.
Tento strašlivý stav postihuje až 80 procent pacientů s rakovinou v pozdním stádiu. Vědci mají dobrou zprávu. Vědí, jak ho zvrátit. Pozorováním mozků myší s nádorovým onemocněním v pokročilém stádiu totiž zjistili, že ve skutečnosti nejde o doprovodný dopad na duševní zdraví, ale nedílnou součást fyzických projevů choroby.
Popsali kaskádovitou reakci v mozkovém centru odměn, jež nakonec vyústí v zablokování produkce dopaminu, který je často chybně vnímán jako hormon potěšení. Ve skutečnosti však souvisí s odměňováním a motivací.
Nic není ztraceno
Pacienti pak dostávají pocit, že je už všechno příliš těžké a ztrácí vůli bojovat. Stejné apatické chování a nezájem vypozorovali odborníci i na hlodavcích.
Za vzrušující však označili skutečnost, že jim dokázali motivaci vrátit, přestože rakovina stále postupovala. Podařilo se jim to vypnutím specifických neuronů reagujících na záněty nebo stimulací neuronů souvisejících s produkcí dopaminu v již zmíněné oblasti mozku zodpovídající za motivaci.
V dalším testu podali hlodavcům přípravek, který zablokoval cytokiny – zánětlivé molekuly produkované imunitním systémem, uvolňované do krevního řečiště při nádorových onemocněních. Mozek omezuje tvorbu dopaminu právě při reakcích na zánětlivé signály, popsala studie.