Ruský astronaut překonal rekord v délce pobytu ve vesmíru
5. 2. 2024 – 16:05 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
O tom, že se stane astronautem, snil od dětství. Nakonec pobyl ve vesmíru nejdéle ze všech.
Ruský astronaut Oleg Kononěnko (59) se stal rekordmanem v počtu dnů strávených v kosmu. Za svoji kariéru pobyl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) více než 878 dnů a 12 hodin, uvedla ruská vesmírná agentura Roskosmos.
Stal se tak člověkem, který strávil ve vesmíru nejvíce času. Porazil svého krajana Gennadije Padalka, jenž držel prvenství od roku 2015. Ve vesmíru strávil 878 dnů, 11 hodin, 29 minut a 48 vteřin, píše list The Independent.
O tento rekord však zkušený astronaut nestál. „Létám do kosmu, abych dělal to, co miluju,“ přiznal Kononěnko. „Snil jsem o tom, že se stanu astronautem, usiloval jsem o to už od dětství,“ pokračoval celkem 473. člověk ve vesmíru.
Kononěnko absolvoval od roku 2008 celkem pět letů na ISS. Jeho současná mise odstartovala 15. září minulý rok. Jelikož bude paluba stanice jeho domovem do konce září, letos v létě se stane prvním člověkem, který stráví v kosmu přes tisíc dnů.
Kosmonaut narozený v Turkmenistánu ale přiznal i stinné stránky svého splněného dětského snu. S rodinou zůstává v kontaktu díky videohovorům, při návratu na Zemi si však vždy uvědomí, o kolik života vlastně přišel.
Konec ISS se pomalu blíží
„Teprve po návratu domů si vždycky uvědomím, že stovky dnů mé nepřítomnosti vyrůstají děti bez otce,“ uvedl Kononěnko. Na své úspěchy je ale patřičně hrdý, stejně tak jako na to, že rekord v délce pobytu ve vesmíru drží právě ruský astronaut.
Součástí aktuální mise je i americká astronautka Loral O’Harová z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Nikolaj Nikolaj Čub z Roskosmosu. Paluba ISS je posledním kolbištěm spolupráce mezi USA a Ruskem.
Roskosmos koncem loňského prosince rozhodl, že potrvá do roku 2025. Ještě předloni, když v čele agentury stál Dmitry Rogozin, to ovšem vypadalo na daleko rychlejší rozkmotření. Rogozin kvůli západním sankcím vůči Rusku neustále hrozil zřícením ISS na Zemi.
Nakonec se tak stane tak jako tak. NASA se rozhodla ji pohřbít na nejodlehlejším místě od pevniny v oblasti Tichého oceánu (bod Nemo) o šest let později. Co se dalších výzkumů v kosmu týče, spoléhat se chce na soukromý sektor.
Letos se ISS stane bojištěm mezi americkými a ruskými astronauty na filmových plátnech. Do kin zamíří film I.S.S od americké režisérky Gabriely Cowperthwaiteové, který si pohrává s mrazivou myšlenkou, že třetí světová válka by neminula ani legendární stanici.