Rusové přišli o nákladní loď Progress, čeká ji zánik v atmosféře

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Úterní start kosmického náklaďáku typu Progress, zásobujícího Mezinárodní vesmírnou stanici, provázely komplikace, které bohužel na oběžné dráze vyústily v nejhorší možný scénář.

Nákladní lodě Progress obstarávají zásobování Mezinárodní vesmírné stanice

Nákladní lodě Progress obstarávají zásobování Mezinárodní vesmírné stanice,zdroj: ESA

Nedošlo totiž k otevření vysílacích antén, pomocí kterých s lodí komunikuje pozemské řídící středisko. A protože se loď skrze závadu nosné rakety ocitla na nesprávné oběžné dráze (kterou můžete živě sledovat zde), bez povelů ze Země nemá šanci se zachránit.

Nekontrolovatelný stroj samovolně zamíří do hustých vrstev atmosféry, kde shoří. Spolu s ním tak dojde ke ztrátě přes 2,5 tun zásob, určených posádce stanice, ale i sbírky upomínkových předmětů, jejichž dopravení na stanici mělo být oslavou 70. výročí vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem.

ESA

Pracovníci řídícího střediska v Koroljovu u Moskvy se během noci opakovaně, ale marně snažili navázat s trucujícím Progressem kontakt. Další pokusy už podniknuty nebudou. „Situace je bezvýchodná. Kontrolovaný sestup není možný,“ uvedla agentura TASS.

V moskevských médiích se objevují spekulace, že nehoda ovlivní harmonogram dalších startů k Mezinárodní vesmírné stanici včetně pilotovaných letů, samotnou posádku stanice ale neohrozí.

„Podobná závada se ještě nikdy u tohoto typu lodě nevyskytla,“ řekl ČTK ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. „Myslím, že loď shoří bezezbytku v atmosféře, ale není vyloučeno podle okamžité hustoty atmosféry a podle polohy, jak bude loď vstupovat do atmosféry, že by mohla nějaká část i tento sestup přežít,“ uvedl Kolář. Půjde však o malé kusy do hmotnosti maximálně jednoho kilogramu.

Tagy: ISS Mezinárodní vesmírná stanice Roskosmos Progress

Zdroje: ČTK