Spadne nám ISS na hlavu? Stanice čelí vážným problémům
20. 4. 2025 – 12:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Poradní panel pro letovou bezpečnost (ASAP) na zasedání svého panelu došel ke shodě, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) vstoupila do dosud nejrizikovějšího období své existence. Vyjádřila obavy z technických problémů a podfinancování, které může ohrozit i plánovaný bezpečný deorbit koncem desetiletí.
Obavy panují v prvé řadě z trhlin objevených v ruském modulu Zvezda. Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruský protějšek Roskosmos situaci monitorují, uniká jim ale příčina tohoto problému a jeho možné řešení.
NASA je připravena na nouzovou evakuaci astronautů, jejíž plány dostala za úkol vypracovat společnost SpaceX. Současně by mohlo dojít na předčasný deorbit ISS v případě nouze. I o něj se stará firma Elona Muska. Stanici má nejpozději v roce 2031 navést do zemské atmosféry zařízení zvané U.S. Deorbit Vehicle (USDV).
Tady ale přichází zásadní problémy. Pokud by nastala nutnost likvidace ISS předčasně, SpaceX bude připravena až za několik let. NASA by musela přijít s nouzovým plánem, předčasný deorbit by ale mohl ohrozit obydlené oblasti „deštěm trosek“.
Nebezpečí finančních škrtů
Předpokládá se, že většina konstrukce stanice shoří v atmosféře, ale je vysoká šance, že některé trosky dopadnou na naši planetu.
Snaha administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa seškrtat výdaje, podfinancovaná NASA a blížící se konec ISS – to jsou faktory, které mohou podle ASAP vést k tomu, že se seškrtá financování výzkumných programů, údržby a provozu stanice ve snaze ušetřit peníze na velice nákladný deorbit.
Jinými slovy, panují obavy ze ztráty schopnosti NASA bezpečně provádět standardní a nouzové operace na ISS od výzkumů, údržby, dopravování zásob a rotace astronautů po nouzovou evakuaci a deorbit.
Je důležité adekvátní rozpočet a zdroje, dokud nepřijde plánovaný konec stanice.