Tak vypadá Merkur. Sonda BepiColombo poslala na Zemi první snímky planety
4. 10. 2021 – 9:47 | Vesmír | Nedd | Diskuze:
Evropsko-japonská sonda BepiColombo poslala na Zemi své první fotografie planety Merkur, kolem které v pátek proletěla ve vzdálenosti pouhých 199 kilometrů.
Na jednom ze snímků je patrný kráter pojmenovaný po skladateli Bedřichu Smetanovi.
Svět podobný Měsíci
Sonda podnikla první z celkem šesti průletů kolem planety. Využila její gravitace k tomu, aby upravila svou dráhu a snížila rychlost.
„Průlet byl bezchybný a je neuvěřitelné konečně spatřit naši cílovou planetu,“ řekla Elsa Montagnonová z řídícího střediska mise.
Snímky z BepiColombo ukazují severní polokouli planety. Potvrzují, že povrch Merkuru, jedné z nejméně prozkoumaných planet sluneční soustavy, připomíná měsíční krajinu. Je plný kráterů, pohoří a lávových planin. Krajina je rozpraskána útesovými zlomy dosahujících výšky několika kilometrů a délky stovek kilometrů.
Extrémní let k extrémní planetě
Na oběžnou dráhu planety se sonda po několika dalších manévrech dostane v roce 2025. Cesta na ni je složitá kvůli obrovské gravitační síle blízkého Slunce.
Během příletu na oběžnou dráhu se BepiColombo rozdělí na dvě samostatné sondy, které se budou doplňovat: MPO (Mercury Planetary Orbiter – sonda pozorující planetu) Evropské kosmické agentury ESA a MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter – sonda studující magnetosféru) dodaná japonskou kosmickou agenturou JAXA.
K nejmenší planetě sluneční soustavy dosud vyletěla jen hrstka sond. Na její orbitu se dostala pouze jediná – americká MESSENGER. Planetu obíhala mezi roky 2011 a 2015. Kromě ní ještě kolem Merkuru prolétla v sedmdesátých letech minulého století jiná americká sonda Mariner 10.
O Merkuru mnoho nevíme. Jasné je ale to, že podmínky na této nejmenší planetě sluneční soustavy, jejíž průměr dosahuje jen 38 procent průměru Země, jsou extrémní.
Merkur má tenkou a řídkou atmosféru, která v podstatě odpovídá vakuu. To se projevuje velkými rozdíly teplot mezi osvětlenou a neosvětlenou polokoulí. Rozdíly dosahují přes 600 stupňů Celsia. Na polokouli přivrácené ke Slunci může teplota vystoupit na téměř 430 stupňů, na odvrácené panuje mráz až mínus 180 stupňů.