Turkům pršely peníze. Déšť meteoritů jim vydělal už miliony

- Vesmír autor: roj

Za meteorit jsou sběratelé ochotni zaplatit až 1500 korun za gram. Z vesničanů ve východním Turecku se tak díky zářijovému dešti meteoritů stávají milionáři. 

Úlomky meteoritů se dají prodat za miliony

Úlomky meteoritů se dají prodat za miliony,zdroj: Profimedia.cz

Obyvatelé Sariçiçeku v turecké provincii Bingöl si už prodejem úlomků meteoritů vydělali více než milion tureckých lir (asi 8,8 milionu korun) a stále ještě prohledávají pole kolem vesnice. Někteří už si za zisky ze svých nálezů mohli koupit automobily nebo dokonce domy. Meteority mohou vynést v přepočtu až 1500 korun za gram.

Asi nejšťastnější z 3200 obyvatel vesnice je třicetiletý Hasan Beldek, jenž našel kus meteoritu vážící 1,5 kilogramu poté, co ho peskovala tchyně, které vadilo, že na rozdíl od ostatních lidí je moc líný, aby šel taky hledat.

"Už jsem ty její řeči nedokázal dál poslouchat, a tak jsem se rozhodl, že to taky zkusím," řekl novinářům. "Hledal jsem asi tři čtyři hodiny, když mě uhodil do očí černý kámen větší než mužská pěst."

Za kámen už odmítl nabídku na 350 tisíc lir (3,1 milionu korun), protože věří, že nakonec ho prodá za víc - a všechny peníze chce použít na otevření cukrárny v Istanbulu se svými bratry.

Tagy: zahraničí Turecko Vesmír věda a technika zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK