Uhodnete, co je zač tahle skvrna v moři?

- Příroda autor: Lukáš Grygar

Kdo pamatuje na film Chobotnice z II. patra, ten si jistě vzpomene na scénu z dovolené, kam si vyrazí rodina Holanových. Namísto dovádění ve vlnách je ale ve vodě vyděsí černá hmota. Podobné překvapení čekalo i studenty oceánografického institutu v San Diegu, jenomže tentokrát za něj nemohla nafta.

Z nebezpečně vypadající skvrny se vyklubala rybí školka

Z nebezpečně vypadající skvrny se vyklubala rybí školka,zdroj: YouTube

Institut založil americký biolog William Emerson Ritter za vydatné finanční pomoci tamní filantropky Ellen Scrippsové, jejíž jméno také celá organizace nese. K institutu náleží stejnojmenné molo a právě u něj se nedávno objevila pozoruhodná temná skvrna, kterou si samozřejmě místní zaměstnanci a studenti nemohli nechat ujít. Nebudeme vás dlouho napínat, jednalo se o školku sardelí obecných, to znamená ančoviček!

Sardele migrují ve velkých počtech, ale obvykle si udržují uctivou vzdálenost od rušných břehů. Místní se nechali slyšet, že takovou „návštěvu“ neviděli už přes třicet let a nadšení nezakrývalo ani několik žraloků leopardích a kalifornských lachtanů, kteří si z nečekaného bufetu rádi ukousli.

Nám v Evropě může molo nabídnout jen webkameru, u které se ale můžete pokochat krásnými záběry na celou pláž. V době přípravy článku zrovna ve vlnách vyčkávají surfaři, ale pokud uvidíte jen tmu, mějte na paměti, že v San Diegu je o devět hodin méně!

Tagy: ančovičky San Diego

Zdroje: YouTube