Úplné zatmění a superúplněk: Krvavý Měsíc byl vidět i v Česku

28. 9. 2015 – 12:36 | Vesmír | pal | Diskuze:

Úplné zatmění a superúplněk: Krvavý Měsíc byl vidět i v Česku
Pohled na superměsíc v Hamburku | zdroj: Profimedia

Obyvatelé severní polokoule měli v noci z neděle na pondělí příležitost spatřit úplné zatmění Měsíce. Tento jev doprovázel tzv. superúplněk, kdy měl Měsíc načervenalou barvu. O pozorování nezvyklého úkazu byl mezi lidmi velký zájem. Například do hvězdárny v Ondřejově dorazily desítky lidí. 

Kombinovaný jev, který se podle agentury AP naposledy vyskytl v roce 1982 a zopakuje se v roce 2033, byl pozorovatelný i na území České republiky zhruba mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní.

Vzácné jevy bylo možné vidět po celém světě

V centru New Yorku, nad kterým bylo jasné nebe, se v ulicích shromáždily k pozorování úkazu davy lidí. Řada z nich se pokoušela vyfotit Měsíc svým chytrým telefonem. Obyvatelé Washingtonu měli smůlu, neboť vesmírné těleso částečně zakrývaly mraky.

Měsíc se v prvních ranních hodinách nacházel nejblíže Zemi, proto se podle agentury AFP jevil o 30 procent zářivější a o 14 procent větší než obvykle.

Země, Slunce a Měsíc se navíc dnes ocitly v jedné ose, takže Měsíc, který sám o sobě nezáří, nebyl osvětlen Sluncem, nýbrž slunečními paprsky, které se lámaly v zemské atmosféře. Tím získal zvláštní barvu. 

Vědci upozorňují, že superúplněk by si lidé neměli plést s iluzí velkého Měsíce. Souputník Země se totiž zdá být větší, nachází-li se pro pozorovatele nad horizontem, než když je výš na nebi.

Zatmění superměsíce proběhlo od roku 1900 jen pětkrát a pokud jej v noci prošvihnete, další příležitost budete mít až v roce 2033. 

Nezvyklý jev přilákal na Ondřejov desítky lidí  

"Zájem o sledování těchto úkazů byl vysoce nadprůměrný, přišly desítky lidí," řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Ondřejovskou observatoř však trápila v závěru pozorování oblačnost. "Předpověď počasí nevyšla. Viděli jsme zatmění a oranžový lem Měsíce, ale pak se zatáhlo. Do konce tak nevydržel nikdo," popisoval sledování dění na obloze. Přes nepřízeň počasí prý ale takový zájem lidí ještě nezažil.

zdroj: NASA

Zdroje:

Nejnovější články