Vědci možná objevili příčinu nárůstu nevysvětlitelných případů rakoviny

15. 1. 2025 – 14:37 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci možná objevili příčinu nárůstu nevysvětlitelných případů rakoviny
Izolovaná buňka rakoviny prostaty na kolorovaném snímku z elektronového mikroskopu. Takové buňky se shlukují a vytváří nádory, které napadají a ničí okolní tkáně. | zdroj: Profimedia

Mikroplasty poškozují střeva i plíce.

Genetika a špatný životní styl jsou faktory přispívající k rakovině. Mnohé případy však nevysvětlují. Nová studie může přispět k potvrzení nejhorších obav vědců. Objevila totiž souvislost mezi nevysvětlitelnými případy rakoviny a mikroplasty.

Rakovina je největším zdravotním strašákem. Některé typy zákeřného a obávaného onemocnění jsou však na ústupu a jiné na vzestupu. Mnohé diagnózy přitom lékaři nedokážou vysvětlit, třeba případy rakoviny plic nezpůsobené kouřením. V posledních letech navíc u mladých lidí přibývá výskytu rakoviny tlustého střeva.

Téměř dva miliony lidí po celém světě si každý rok vyslechnou tuto traumatizující diagnózu. Rakovina tlustého střeva a konečníku (korolektální karcinom) je globálně třetím nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním.

Že korolektální karcinom postihuje stále mladší lidi (konkrétně do 50 let) zjistili vědci už v roce 2019.

Experti z Kalifornské univerzity analyzovali více než 3000 studií a v časopisu ACS Publications Environmental Science & Technology popsali souvislost mezi nárůstem případů rakoviny tlustého střeva a mikroplasty.

Mikroplasty podle nich narušují ochrannou vrstvu hlenu v tlustém střevě a potenciálně podporují nádorové bujení.

Ve studiích také poukazují odborníci na to, že mikroplasty mohou způsobovat nefunkčnost střevních buněk a negativně tak ovlivňovat střevní imunitní systém, napsal list Daily Mail.

Poškozují plodnost a plíce

Nový metavýzkum rovněž potvrdil podezření, že mikroplasty způsobují neplodnost negativním dopadem na hormonální rovnováhu. U mužů mohou ovlivnit kvalitu a počet spermií, u žen zase funkčnost vaječníků a placenty. Jedna ze studií například našla souvislost mezi mikroplasty v placentě a nízkou porodní hmotností a jiná souvislost mezi mikroplasty v plodové vodě a předčasným porodem.

Kromě toho vědci identifikovali souvislost mezi mikroplasty a špatnou funkcí plic. Způsobují poškození životně důležitého orgánu a jeho chronický zánět. To může zvyšovat riziko rakoviny.

Server The Conversation nicméně upozornil, že nárůst počtu případů rakoviny tlustého střeva a konečníku koreluje i se stále nezdravějším životním stylem. Onemocnění souvisí s nedostatkem fyzické aktivity, špatnou stravou (málo vlákniny, vysoký obsah tuku a hodně červeného nebo zpracovaného masa), nadváhou či obezitou a konzumací alkoholu a tabákových výrobků.

Nová studie ovšem přinejmenším podtrhuje obavy vědců z negativního dopadu mikroplastů na zdraví lidského organismu. Jde o drobné plastové úlomky menší než pět milimetrů, které se nacházejí úplně všude – v půdě, ve vodě a vzduchu. Pijeme je, jíme a vdechujeme každý den, zatímco se očekává trojnásobná spotřeba plastů do roku 2060.

Vědci mají dlouhodobé podezření na negativní účinky mikroplastů na lidské zdraví, tato problematika je však nedostatečně prozkoumána, což vyvolává největší obavy.

Zdroje:
Daily Mail, The Conversation, ACS Publications Environmental Science & Technology

Nejnovější články