Vědci objevili nečekané účinky rybího tuku na lidské chování
5. 7. 2025 – 12:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Rybí tuk není zdravý jen na srdce a klouby. Podle metastudie vědců z Pensylvánské univerzity v USA denní dávka kapsle omega-3 masných kyselin tlumí agresivní chování až o 28 procent. Konzumovat by je měl každý, tvrdí autoři práce.
Neurokriminolog Adriana Raine se svým týmem analyzoval 28 randomizovaných studií na toto téma zahrnujících 3 918 účastníků, od dětí až po starší dospělé. To už se dá hovořit o dostatečně rozsáhlém vzorku. Již výzkumy z 90. let naznačovaly behaviorální přínosy rybího tuku, výsledky však zakládaly na příliš malých vzorcích účastníků.
Napříč pohlavími, diagnózami, dávkováním a délkou studií vedlo užívání kapslí s omega-3 mastnými kyselinami k mírnému, ale spolehlivému poklesu reaktivní i předem promyšlené, plánované agrese.
Mírný vliv, ale velký potenciál
„Myslím, že nastal čas začít s doplňováním omega-3 masných kyselin, aby se celkově snížila agrese,“ myslí si Raine.
Vliv na agresivitu sice označil za mírný, změny v chování by však mohly mít velký význam, pokud by se aplikovaly na miliony lidí.
Podle vědců tak rybí tuk účinkuje díky uvolňování specifických molekul do buněčných membrán v mozku, čímž pomáhají hladce aktivovat neurony. Jejich nedostatek je spojován s agresivním a násilným chováním.