Vědci objevili první nová antibiotika od 80. let

8. 1. 2015 – 10:15 | Člověk | Lukáš Grygar | Diskuze:

Vědci objevili první nová antibiotika od 80. let
A hlavně nezapíjet alkoholem! | zdroj: Profimedia

Když se do novinových titulků dostanou antibiotika, je to ve valné většině případů proto, že se řeší jejich nadměrné předepisování. Zavedená forma léků, likvidujících nežádoucí mikroorganismy v těle, je tu s námi bezmála celé století, ale její výzkum už nějaký čas přešlapoval na místě.

Teď ale přicházejí výzkumníci z bostonské Northeastern University s Petriho miskami, ve kterých se jim mikroskopicky vrtí objev 25 nových antibiotik, získaných z bakterií vyšlechtěných originální metodou. Ta zahrnuje starou dobrou půdu, ve které se to mikroby přímo hemží, a v Bostonu proto připravili speciální zařízení, které bylo zabydleno bakteriemi a vsazeno do země.

Mikroby tak mohly spokojeně růst a vědci měli zároveň přístup k jejich sledování a analýze. Nakonec se jim podařilo získat zmíněných pětadvacet antibiotik, ze kterých minimálně jedno – teixobactin – vykazuje výrazný medicínský příslib.

Nature zdroj: Nature

Má totiž silný apetit na bakterie, ale je zcela neškodný vůči živé tkáni. Toto zjištění musí být samozřejmě potvrzeno testováním teixobactinu na lidských dobrovolnících, ale vědci navíc předpokládají, že jde o antibiotikum, na které si bakterie nedokážou vyvinout rezistenci. Pokud by se odvážný předpoklad potvrdil, znamenalo by to revoluci, kterou celý obor už třetí dekádu marně vyhlížel.

Zdroje:

Nejnovější články