Vědci v Egyptě objevili vchod do starověkého chrámu. Jsme na začátku něčeho velkého, tvrdí

9. 1. 2025 – 13:54 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Vědci v Egyptě objevili vchod do starověkého chrámu. Jsme na začátku něčeho velkého, tvrdí
Reliéf na staroegyptském chrámu | zdroj: Profimedia

Mohou být na stopě rozsáhlého chrámového komplexu. 

Archeologové v Egyptě objevili náhodou vstupní bránu do více než dva tisíce let starého chrámu, napsal server Live Science. Jedná se o významný nález. Vykopávky mohou odkrýt chrámový komplex srovnatelný s tím Luxoru.

Přestože se tým archeologů věnuje vykopávkám ve starověkém městě Athribis asi 200 kilometrů od Luxoru od roku 2012, až nyní objevil majestátní vstupní bránu, takzvaný pylon, tvořenou dvěma věžemi. Profesor Christian Leitz, který vykopávky vede, označil nález za naprosto nečekaný.

Za bránou výzkum teprve začíná. Leží zde komora s rozměry šesti metrů na délku a tří metrů na šířku, která původně sloužila k uskladňování chrámového náčiní a amfor.

Stěny zdobí reliéfy, které znázorňují krále Ptolemaia VIII. vládnoucího Egyptu během 2. století před naším letopočtem. Vládce na reliéfech přináší oběti lvíhlavé bohyni Repit a jejímu synovi Kolanthesovi.

Vědci se domnívají, že je chrám zasvěcen konkrétně této bohyni, s jistotou to však zatím potvrdit nemohou.

Zaujaly je hlavně reliéfy u vstupu do komory. Kromě samotné bohyně Repit a boha plodnosti Min-Ra (její choť) jsou zde k vidění takzvané dekany – bytosti s lidskými těly a zvířecími hlavami. Na reliéfech má jedna hlavu sokola a druhá ibise.

Leitz popsal vyobrazení jako neobvyklé, reliéfy totiž většinou obsahují více těchto postav obvykle znázorňujících shluky hvězd, podle nichž staří Egypťané určovali noční čas, napsal časopis Smithsonian Magazine.

Mimořádně významný objev

Egyptské ministerstvo turistiky a památek označilo objev za mimořádně významný. Předběžné studie totiž naznačují, že by mohlo jít o součást ptolemaiovského chrámového komplexu, který by mohl velikostí konkurovat tomu v Luxoru.

„Celý komplex byl široký 51 metrů a věže vstupní brány dosahovaly výšky 18 metrů,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo. „Bude ale potřeba další výzkum, abychom lépe pochopili význam tohoto objevu a jeho souvislosti.“

Sarah Simonsová a Juan Antonio Belmonte, dvojice archeologů pracující na vykopávkách, jež se nezúčastnila samotného výzkumu, označila vchod do chrámu za zajímavý objev, avšak upozornila, že je potřeba o něm získat více informací. To umožní pokračující vykopávky.

Odborníci věří, že jsou teprve na začátku a že za komorou na ně čekají další překvapení. „Často nacházíme v podobných chrámech podzemní krypty nebo tajné chodby, upozornil Belmonte. „Vzhledem k velikosti komplexu je pravděpodobné, že zde budou další místnosti nebo svatyně. Na vertikálně seříznuté skalní fasádě jsme našli jemně vyhlazené vápencové bloky, které by mohly patřit ke skalní svatyni,“ uvedl archeolog s tím, že výzkum potrvá ještě dlouho a v této sezóně ho tým určitě nedokončí.

Očekává, že v komplexu se mohou nacházet i pohřební komory vysokých kněží, vzácné rituální artefakty nebo cenné papyrusy.

Zdroje:
Livescience, Smithsonianmag

Nejnovější články