Velký bariérový útes v ohrožení, zažívá nejvyšší teploty za posledních 400 let
13. 8. 2024 – 16:21 | Příroda | Radek Chlup | Diskuze:
Vědci prokázali, že za bělení je zodpovědný člověk.
Nová studie australských vědců publikovaná v časopise Nature zjistila znepokojivý nárůst teploty oceánu kolem Velkého bariérového útesu. V posledním desetiletí dosahují tyto oblasti nejvyšších hodnot za posledních 400 let.
Velký bariérový útes je největším živým ekosystémem na světě o délce 2400 kilometrů, linoucím se podél pobřeží australského Queenslandu. Korálové útesy jsou důležité, protože fungují jako jakýsi domov pro obrovské množství živočichů.
Útočiště v nich nacházejí pestrobarevné rybky, mořští ježci, chobotnice, želvy, krevety a jiní korýši. Celkem vytvářejí domov pro 25 procent všech známých mořských druhů. Jejich zánik by proto znamenal i konec značné mořské biodiverzity.
Útesy rovněž brání pobřeží před přílivovými vlnami a bouřemi. A navíc přitahují pozornost tisíců turistů z celého světa. Tyto ekosystémy jsou ohrožené klimatickými změnami, a to včetně Velkého bariérového útesu.
Jak moc na tom nese podíl člověk není dostatečně prozkoumáno, většina studií zabývající se jeho zdravím totiž zahrnovala příliš krátký časový rámec. Tým z Austrálie na to šel jinak a napodobil vědce studující letokruhy u stromů.
Ztrácíme ho
Data získaná z analýzy skeletu útesu zkombinoval s údaji z měření lodí a satelitů sahajícími asi sto let do minulosti, napsal server Arab News. Teploty oceánů kolem tohoto unikátního ekosystému byly podle výsledků práce po stovky let stabilní.
Změnilo se to začátkem dvacátého století v důsledku lidského spalování fosilních paliv oteplujícího planetu. Teploty v oblasti v posledním desetiletí dosahují nejvyšších hodnot za posledních 400 let, zjistili vědci.
Od šedesátých let minulého století do současnosti se tam průměrná teplota v období od ledna do března zvyšovala o více než desetinu stupně Celsia za každé desetiletí. Od roku 2016 zažil Velký bariérový útes pětkrát hromadné bělení.
Jedná se o důsledek teplotního stresu, který významně zvyšuje riziko úhynu korálových útesů po celém světě. Tento jev byl od roku 2023 pozorován u korálových útesů v 54 zemích a regionech, uvedl Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA).
Ale zpět k Velkému bariérovému útesu. Vědci spojili těchto pět období hromadného bělení s pěti z šesti nejteplejších let zaznamenaných za poslední čtyři století. „Svět ztrácí jednu ze svých ikon,“ obává se spoluautor studie Benjamin Henley.