Všechno je jinak! Uran je zřejmě větší, než si vědci mysleli
9. 4. 2025 – 17:30 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Uranu trvá rotace kolem vlastní osy déle, než jsme si mysleli, ukázala data Hubbleova vesmírného teleskopu. Tohle zjištění zpochybňuje jeho rozměry a usnadní plánování misí k planetě v budoucnu.
Uran dokončí rotaci za 17 hodin, 14 minut a 52 sekund, což je o 28 sekund déle, než kolik činil odhad sondy Voayager 2 při jejím průletu kolem planety roku 1986.
Vědci to vyčetli z dat Hubbleova vesmírného teleskopu. Konkrétně to dokázali určit díky pohybu polárních září Uranu.
Jde o velkolepé světelné projevy vznikající v horních vrstvách atmosféry přílivem energetických částic v blízkosti magnetických pólů planety.
Hubble pozoroval ultrafialové polární záře více než deset let. Experti tak mohli pozorovat jejich polohu s pomocí modelů magnetického pole.
Je i žhavější, než se myslelo
Nepřesný odhad rotace Uranu znamenal neschopnost astronomů přesně určit jeho polohu. Nové a přesné načasování pohybu lze využít k výpočtům kritických cílů, jako je místo, kde by mohla sonda obíhat nebo vstoupit do atmosféry planety. Jinými slovy, tento údaj pomůže s plánováním budoucích misí k Uranu.
Současně je tohle zjištění zásadní pro pochopení struktury a dynamiky planety. Podle nových měření má zřejmě kamenné jádro, které obklopuje vrstva ledových minerálů a atmosféra bohatá na vodík a hélium.
Zjištění vědce Laurenta Lamyho z Pařížské observatoře a jeho kolegy Tima Beddinga Sydneyské univerzity rovněž zpochybňují rozměry Uranu, který by měl být větší, než se myslelo.
Právě Bedding nedávno zjistil, že je Uran mnohem žhavější, než jsme předpokládali.