Vychytaná obrana: Sépie si zacpe žábry a žralok si jí nevšimne

- Příroda autor: roj

Sépie obecné mají vychytaný způsob ochrany před predátory. Když se blíží žralok, zadrží dech, zacpou si žábry chapadly a ani nedutají. Nejenže díky zmražení na místě splynou s okolím, ale ještě tím kolem se sníží elektrické napětí. 

Sépie po zadržení dechu umí nejen splynout s okolím, ale sníží i svou elektrickou aktivitu

Sépie po zadržení dechu umí nejen splynout s okolím, ale sníží i svou elektrickou aktivitu,zdroj: ThinkStock

Vědci zjistili, že zadržení dechu slouží i k dalšímu účelu než je vizuální kamufláž: Když přes žábry sépie neproudí voda, sníží se elektrická aktivita, která by sépii mohla prozradit žralokům hledajícím kořist. S odvoláním na novou studii vědců americké Dukeovy univerzity o tom informoval časopis Science.

V laboratoři vědci změřili elektrické signály generované sépií při odpočinku na dně nádrže. A pak změřili tytéž signály u sépie vystrašené videonahrávkou blížícího se predátora.

Když vyděšená sépie zmrzla na místě a zakryla si chapadly otvory vedoucí do žáber, snížilo se elektrické napětí kolem ní o téměř 80 procent. Následné laboratorní testy se dvěma druhy žraloků ukázaly, že tato taktika pěkně funguje.

Když vědci vysílali stejné napětí simulující sépii v klidovém stavu, dokázali žraloci zaznamenat vysílač na vzdálenost 20 centimetrů a zaútočili na něj v 62 procentech případů. Když ale vědci simulovali přítomnost sépie zadržující dech, pak se žraloci museli přiblížit o pět centimetrů blíž k vysílacímu zařízení, a i tak na něj zaútočili jen ve 30 procentech případů.

Naopak když vědci zkusili nasimulovat sépii, která by se pokusila před predátorem utéct, zaznamenali žraloci vysílací zařízení už ze vzdálenosti 38 centimetrů a zaútočili v 94 procentech případů.

Tagy: podmořský svět zvířata a příroda sépie

Zdroje: ČTK