Vzdálený pulsar prozradil své tajemství a zmizel

12. 1. 2015 – 18:15 | Vesmír | Lukáš Grygar | Diskuze:

Vzdálený pulsar prozradil své tajemství a zmizel
První pulsar byl objeven v roce 1967 a původně se spekulovalo, že může jít o vysílání mimozemské civilizace | zdroj: tisková zpráva

Zatímco majáky pomáhají zbloudilým námořníkům navigovat loď do bezpečí, jejich hvězdná obdoba, kterou nazýváme pulsary, pomáhá astronomům lépe chápat zákonitosti, podle kterých se vesmír řídí.

Pulsary jsou neuvěřitelně rychle rotující neutronové hvězdy, vyzařující elektromagnetické záření v kuželech ne nepodobných světlům majáků. Astronomie ještě zdaleka nemá jasno v tom, jak přesně toto svébytné vyzařování funguje, a proto jsou objevené pulsary bedlivě studovány.

Jedním takovým byl i pulsar s označením J1906, nacházející se 25 000 světelných let od nás. Jeho světlo naším směrem zablikalo každých 144 milisekund a z pozorování bylo odvozeno, že obíhá další hvězdu – buď také neutronovou, nebo bílého trpaslíka.

Pulsar zdroj: Netherlands Institute for Radio Astronomy

Právě tato druhá hvězda svou gravitací ohýbá časoprostor do takové míry, že to ovlivňuje kolísání sledovaného pulsaru. Jeho pohyb totiž připomíná roztočenou káču:

zdroj: Netherlands Institute for Radio Astronomy

Paprsek pulsaru je postupně vychýlen mimo původní dráhu, která mířila k Zemi, a z našeho pohledu tedy těleso hasne a nakonec zmizí beze stopy. Nebude to ale navždycky – astronomka Ingrid Stairsová, jejíž tým pozoroval J1906 od roku 2010, předložila výpočet, podle kterého se pulsar za 160 let opět natočí naším směrem.

Další generace tak bude moci navázat na výzkum hvězdné soustavy, která astronomy přitahuje především proto, že v ní figuruje zdaleka nejmladší známý pulsar. Jeho stáří je „pouhých“ sto tisíc let, což v astronomickém měřítku představuje vyložený mžik!

Zdroje:

Nejnovější články