AI už dokáže napsat i DNA. Můžeme s ní porazit rakovinu

25. 2. 2025 – 16:00 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:

AI už dokáže napsat i DNA. Můžeme s ní porazit rakovinu
Abstraktní obraz člověka a šroubovice DNA. | zdroj: Profimedia

Od psaní poezie po DNA. AI nachází široké uplatnění. 

Vědci ze Stanfordovy univerzity zveřejnili zatím největší model umělé inteligence (AI) zaměřený na biologii. Evo 2 umí napsat celé genetické kódy chromozomů a menších genomů.

Spolupracovali na něm se společností Nvidia, jež dodala pokročilé čipy důležité k výcviku takto komplexního modelu. Ten byl popsán na webu výzkumného institutu Arc Institute, který na projektu také spolupracoval. Servery Human Progress a SynBioBeta informují o revoluci při řešení genetických poruch a nemocí.

Vědci nakrmili model genetickými informacemi o 120 tisíc druzích od těch nejprimitivnějších bakterií až po člověka, čímž z něj učinili „mistra v oboru“, který ovládá informace o tom, z čeho se skládá život na Zemi. Díky tomu umí napsat celé chromozomy i malé genomy (menší organismy).

To ale není všechno, co umí. Dokáže „pochopit“ existující DNA, včetně těžko interpretovatelných „nekódujících“ variant genů nejčastěji spojovaných s nemocemi.

Člověk nikdy nemůže napsat všechny kombinace lidského kódu, jsou jich totiž miliardy. To však nic není právě pro AI.

Revoluce v boji proti nemocem

I když už existují modely s podobnými schopnostmi jako Evo 2 (ESM3 od bývalých zaměstnanců Mety), tento nový je mnohem obsáhlejší, komplexnější a ambicióznější. Vědci ho totiž vycvičili na mnohem rozmanitějších a obsáhlejších datech – zejména v oblasti takzvané nekódující DNA, jež řídí aktivace genů.

Model AI svede identifikovat genetické změny, které ovlivňují životy milionu lidí po celém světě, a otevře tak expertům dveře k jejich řešení. Evo 2 může identifikovat příčiny vzniku řady chorob a urychlit vývoj nových léků a řešení, jak je porazit. Dokáže podle provedených testů rozpoznat benigní a potenciálně patogenní mutace u variant genu BRCA1, který souvisí s rakovinou prsu.

Evo 2 navíc může přispět k cílenější léčbě bez vedlejších účinků. „Pokud máte genovou terapii, kterou chcete zapnout pouze v neuronech, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům, nebo pouze v jaterních buňkách, mohli byste navrhnout genetický prvek, který je přístupný pouze v těchto konkrétních buňkách,“ napsali autoři studie.

Model by však mohl posloužit nekalým (ano, i teroristickým) záměrům, třeba umožnit vylepšení nebezpečných jedů nebo patogenů na ještě nebezpečnější. Evo 2 proto v základní sadě dat nezahrnuje informace o patogenech schopných infikovat člověka a další složité organismy. Model není schopen na tohle téma ani odpovídat.

Zdroje:
Arc Institute, Human Progress, SynBioBeta

Nejnovější články