Archeologové objevili stopy neznámé civilizace

8. 7. 2014 – 15:00 | Člověk | Lukáš Grygar | Diskuze:

Archeologové objevili stopy neznámé civilizace
Suché prostředí mumie perfektně zakonzervovalo | zdroj: Projekt Tambo

Jihoamerická poušť Atacama je nejsušším místem na Zemi, ale to neznamená, že by v ní nebylo co dělat. Kromě bohatých ložisek nerostných surovin je také zdrojem archeologických nálezů, z nichž ten nejnovější odhalil existenci doposud neznámé civilizace.

Zhruba 150 mumií, z nichž ty nejstarší byly pohřbeny ve 4. století našeho letopočtu, objevil polský tým z projektu Tambo. Poláci se už několik let vracejí do oblasti kolem stejnojmenné řeky a tentokrát trefili archeologický jackpot.

Mumie v Atacamě Mumie v Atacamě | zdroj: Projekt Tambo

Kromě samotných těl, zabalených do rohoží, bavlněných závojů nebo rybářských sítí, a hlavně výborně mumifikovaných pouštním podnebím, objevili také různé nástroje, šperky, zdobenou keramiku, ale také zbraně.

Archeologické naleziště v Atacamě Archeologické naleziště v Atacamě | zdroj: Projekt Tambo

Z nich archeology nejvíc překvapila přítomnost luků, které jinak nacházejí mnohem východněji nebo jižněji – v Amazonii nebo Chile. Dalším překvapením pak byl hrob, do kterého byla uložena lama, což by svědčilo o přivedení tohoto zvířete do oblasti dříve, než bylo dosud předpokládáno.

Laika naopak už na první pohled zaujme jedna z nalezených lebek. Kdo někdy viděl nějaký sci-fi film o mimozemšťanech, má okamžitě jasno, ale takové skoky v logice jsou vědě naštěstí cizí.

Mumie člověka s deformovanou lebkou Mumie člověka s deformovanou lebkou | zdroj: Projekt Tambo

Nepřirozeně protáhlá lebka je důsledkem umělé deformace, kterou dotyčný podstoupil v prvních měsících po narození. Podobné případy známe z celého světa: v mnoha dávných kulturách šlo o způsob zkrášlení nebo také znak společenské příslušnosti. O „dlouholebečnících“ psal už čtyři sta let před naším letopočtem Hippokratés, ale nedá se svítit – některé fámy jsou bohužel nesmrtelné.

Poláci se do oblasti plánuji vrátit a my můžeme zatím tipovat, jaké jméno pro staroperuánskou civilizaci vymyslí!

Zdroje:

Nejnovější články