Astronauti ze Starlineru poprvé promluvili! Prošli si hororem
9. 4. 2025 – 12:10 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Snaha připojit kosmickou loď Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byla ve skutečnosti mnohem divočejší, než se myslelo. Když vysadily některé manévrovací trysky, došlo k ohrožení posádky modulu i samotné stanice. Dvojice vesmírných trosečníků nepřímo vyvrátila, že by ji administrativa bývalého prezidenta Joe Bidena opustila.
Přesně to totiž tvrdil americký prezident Donald Trump, když se snažil uvíznutí dvojice astronautů na ISS Barryho Wilmora a Sunity Williamsové zpolitizovat. Dvojice to odmítla více komentovat kvůli respektu k Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Trumpově administrativě.
Wilmore ale uvedl, že nechápe, kdo měl koho zklamat. Na ISS totiž ve skutečnosti neuvíznuli, přestože plán vyšel úplně jinak. S tím ale podle něj počítá každý astronaut na misi. „Připravujeme se na všechny možné nepředvídatelné události,“ uvedl. „Tohle je křivolaká cesta. Nikdy nevíte, kam se bude ubírat.“
Prošli peklem
Astronauti si prošli ve Starlineru doslova peklem. Navigační trysky umožňovaly vesmírné lodi pohyb v několika směrech. Nejprve nečekaně selhala první z nich, pak druhá a následovaly další. Posádka se najednou ocitla blízko ztráty kontroly nad plavidlem, čímž došlo k ohrožení jejích životů i těch na ISS.
Selhání navigačních trysek znamenalo porušení bezpečnostních letových pravidel mise. Astronauti se měli za takových podmínek vrátit na Zemi. Wilmore ale vyjádřil pochybnosti nad tím, zda tak mohli za dané situace učinit. „Ve skutečnosti si myslím, že spíš asi ne,“ uvedl.
NASA většinu trysek zase nahodila, když Wilmore přestal loď řídit. Ke stanici se podařilo astronautům „zakotvit“ po krátkém vznášení v prostoru.
Dvojice vesmírných trosečníků měla strávit ve vesmíru několik dní, místo toho tam zůstala devět měsíců. Domů se vrátila v polovině března, vypadala k nepoznání.