Astronomové zachytili revoluční snímek rodící se sluneční soustavy

- Vesmír autor: Lukáš Grygar

Hvězdu s označením HL Tau byste pouhýma očima na obloze hledali marně. Není od nás zase tak daleko, ale je mladá, nepříliš jasná a navíc ji obklopují rozsáhlá mračna mezihvězdného prachu a plynů.

Za mezihvězdnou mlhou se ukrývá zárodek nové sluneční soustavy

Za mezihvězdnou mlhou se ukrývá zárodek nové sluneční soustavy,zdroj: ALMA

Když se ale ke 450 světelných let vzdálené hvězdě podívala soustava šestašedesáti radioteleskopů v jihoamerické poušti Atacama, uviděla víc, než se doposud povedlo jakékoli jiné pozorovací stanici včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu. A vyrazila astronomům dech.

HL Tau

Co je zač tahle rozmazaná věc? To je prosím pěkně budoucí sluneční soustava. Jde o tzv. protoplanetární disk, obklopující hvězdného benjamínka, a když si počkáte pár milionů let, vyloupnou se z něj nové planety.

Teleskopy v Atacamě spolu dohromady fungují jako jeden velký, neuvěřitelně citlivý interferometr: tedy přístroj, který si umí důkladně „posvítit“ na světlo – v tomhle případě světlo vzdálených hvězd.

Celá soustava, na které se podíleli i Češi, má jméno ALMA a s jejími jednotlivými teleskopy lze navíc hýbat až do vzdálenosti 16 kilometrů, což astronomům umožňuje uzpůsobit pozorování podmínkám konkrétního tělesa.

ALMA

Snímek zdánlivě nenápadné hvězdy je prvním velkou trefou, kterou ALMA pořídila. Odborníky zaskočil i proto, že nikdo nepředpokládal existenci plně rozvinutého protoplanetárního disku u hvězdy, které je sotva milion let!

Tagy: Chile ALMA sluneční soustava radioteleskop protoplanetární disk

Zdroje: ALMA