Cesta na Mars bude ještě horší. Astronauti mohou přijít o tento orgán

9. 5. 2025 – 16:30 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

Cesta na Mars bude ještě horší. Astronauti mohou přijít o tento orgán
Na astronauty v hlubokém kosmu číhá smrtelné nebezpečí | zdroj: Pixabay

Astronauti při cestě na Mars budou čelit nejedné zdravotní výzvě spojené s dlouhodobým pobytem ve vesmíru. Tým britských vědců popsal fatální dopady mikrogravitace a kosmického záření na ledviny. V případě dlouhodobé expozice hrozí trvalé následky.

Vesmír je drsné prostředí nepřátelské k životu a astronautům na dlouhých misích nedá nic zadarmo. Při cestě na Mars je čeká opravdová výzva.

Zatímco proti některým vlivům jako řídnutí svalstva a kostí lze bojovat cvičením, vědci z University College London (UCL) v nové studii varují před nebezpečím číhajícím daleko v hlubokém vesmíru.

Už víme, že kosmické záření může způsobovat ledvinové kameny i během kratších misí na nízké oběžné dráze. Tam ale astronauty částečně chrání magnetické pole Země. Taková cesta na Mars bude znamenat mnohem delší a intenzivnější expozici. Zapomínat nesmíme ani na negativní vliv mikrogravitace.

Simulací vesmírného prostředí na myších odborníci zjistili, že mikrogravitace zmenšuje určité ledvinové kanálky, které zodpovídají za regulaci a udržování rovnováhy v hladinách minerálů, jako je vápník a sůl.

Nevíme, proč se to děje

Dlouhodobá expozice intenzivnímu kosmickému záření může podle testů způsobit fatální poškození ledvin. Stačí 2,5 roku v kosmu a může dojít k trvalému negativnímu dopadu na funkčnost tohoto orgánu.

Studie varuje, že bude u astronautů nutná dialýza už při cestě na Mars nebo minimálně po návratu na Zemi.

Podle vědců nemusí být poškození ledvin okamžitě detekovatelné. V době jeho objevení už by ale mohlo být příliš pokročilé.

Výzkum ukazuje, že cesta na Mars bude ještě nebezpečnější, než se myslelo. A nejhorší na tom je, že vědci netuší, proč vesmírné prostředí tak negativně na ledviny působí.

„Nevíme, proč k těmto problémům dochází, ani co se stane astronautům během delších letů,“ upozornil hlavní autor studie Keith Siew.

Zdroje:
Nature Communications, Daily Galaxy

Nejnovější články