Čeští lékaři našli v těle pacientky unikátního parazita

- Člověk autor: art

Když v listopadu přivezla do krnovské nemocnice sanitka šestasedmdesátiletou ženu, která si stěžovala na krev v moči, lékaře ani nenapadlo, že mají před sebou unikátní objev. Předpokládali, že pacientku trápí kamínky nebo třeba zánět tak, jak tomu bývá obvykle. V jejím těle pak ale objevili unikátního parazita, který zatím nebyl v Česku a v celé střední Evropě zaznamenán. 

Ledvinovec psí má krvavě červenou barvu a klasické tvary červa

Ledvinovec psí má krvavě červenou barvu a klasické tvary červa,zdroj: Wikipedia

"Většinou, když je krev v moči, tak člověk uvažuje, že jde o nějaký kamínek, zánět, eventuálně i nádor. Takový nález ale nikdo nečekal," komentoval to urolog Jan Pulcer.

V rámci vyšetření lékaři propláchli pacientce močový měchýř. Při této proceduře narazili na podlouhlý útvar pravidelného tvaru a po bližším prozkoumání zjistili, že je to krvavě zbarvený živý organismus červovitého tvaru a o délce 10 centimetrů.

Žena pak absolvovala ještě vyšetření miniaturní kamerou zavedenou do močového měchýře. Tam lékaři našli dalšího parazita přisátého ke sliznici, kterého pak odstranili chirurgicky a oba vzorky poslali do laboratoří v Opavě a Praze. Podle odborníků jde nejspíš o ledvinovce psího (dioctophyme renale), definitivně to ale ještě musí potvrdit další testy.

Jak a kde k němu žena přišla, se zatím neví. Lékaři předpokládají, že se nakazila ze špatně zpracovaného rybího masa. Nevědí ani, jak dlouho byl v těle pacientky. Životnost ledvinovce je pět let.

"U prvního vzorku se nepodařilo určit pohlaví. U druhého, šesticentimetrového šlo o nezralou samičku," upřesnil Pulcer a vedoucí lékař Ivo Odstrčil dodal, že ledvinovec napadá zpravidla pravou ledvinu, jak tomu nejspíš bylo i v případě české pacientky.

Z ledviny se pak parazit přesunul močovou trubicí do měchýře. Žena se mohla cítit špatně, měla však i další závažné zdravotní potíže, kterým nakonec před několika dny podlehla. S ledvinovcem její smrt nesouvisí. Nakazit nikoho nemohla, životní cyklus ledvinovce je podle lékařů příliš složitý.

O parazitovi se toho obecně mnoho neví. Pro Česko a celou střední Evropu je to rarita, celosvětově je pak popsáno několik desítek případů, většinou ale u zvířat. Konečným hostitelem bývá obvykle pes a člověk.

Tagy: Česko česká věda věda a technika nemoci a nákazy zdraví a životní styl

Zdroje: ČTK