Člověk jako meziplanetární druh? Zatím neumí využít ani zdroje dostupné na Zemi

2. 5. 2022 – 19:29 | Člověk | Ladislav Loukota | Diskuze:

Člověk jako meziplanetární druh? Zatím neumí využít ani zdroje dostupné na Zemi
Lidé hledí na západ hvězdy a východ plynové planety s prstencem na jiné planetě než Zemi. | zdroj: Profimedia

Vizionář Elon Musk upozorňuje, že kvůli mizejícím zdrojům Země se lidé musí proměnit v „meziplanetární druh“. Jenže lidstvo dosud nedospělo ani do fáze planetární civilizace.

Existuje několik způsobů, jak měřit pokrok lidské civilizace - růstem populace, vzestupem říší, technologickou vyspělostí. Anebo můžeme jednoduše počítat množství energie, kterou spotřebováváme, protože naše schopnost využívat energii je jednou z nejužitečnějších dovedností.

Energie matkou pokroku

Právě z takové úvahy vychází Kardašovova škála. Její autor, ruský astrofyzik Nikolaj Kardašov, v roce 1964 navrhl tři typy rozvoje civilizace.

Prvním typem je planetární civilizace, která dokáže hospodárně využívat veškeré zdroje domovské planety. Získává také veškerou energii od nejbližší hvězdy na povrchu planety.

Druhý typ představuje hvězdná civilizace, používající energii od Slunce na všech planetách i ve vesmírném prostoru. Třetí typ – galaktická civilizace – pak hospodaří s energií v celé domovské galaxii.

Takové měřítko nám naznačuje, že jsme na nízké úrovni rozvoje.

Lidstvo zatím nedosáhlo ani prvního typu civilizace. Podle nových vědeckých kalkulací, zveřejněných na webu arXiv, by se nám to mohlo podařit až za více než 350 let.

Ovládneme fúzi?

Planetární civilizace by podle Kardašova měla být schopna využívat 1016 wattů sluneční energie, což je energie, která průměrně dopadá na Zemi. Lidstvo však dokáže získávat pouze 1013 wattů. Tedy o tři řády míň.

Autoři studie přitom vycházejí z toho, že na požadovaných 1016 wattů bychom museli zvýšit energetickou spotřebu bez dalšího nárůstu spalování fosilu. Jinak bychom jako druh vyhynuli ještě před tím, než bychom mohli pomýšlet na hvězdnou civilizaci.

S pomocí postupného zvyšování podílu dostupných nízkouhlíkových technologií bychom měli podle výpočtů vědeckého týmu hranice 1016 wattů dosáhnout do roku 2371.

Do té doby bychom ale mohli vyvinout výkonnější energetické technologie a využívat zejména jadernou fúzi. Potom bychom mohli být civilizací I. typu dřív.

Jak dál?

Kardašovova škála je každopádně hrubý nástroj pro měření civilizační vyspělosti. Vědci připomínají, že naše představy o tom, co je pokročilá civilizace, se vyvíjejí.

Spíše než měřítko energetické spotřeby, bychom proto v budoucnu mohli používat kritérium energetické účinnosti, pokračovat v technologickém pokroku a mířit k hvězdné civilizaci.

Zdroje:
arXiv

Nejnovější články