Kdepak E.T. Až k nám přiletí mimozemšťan, bude podobný umělé inteligenci

18. 6. 2021 – 22:01 | Vesmír | Pavel Jégl | Diskuze:

Kdepak E.T. Až k nám přiletí mimozemšťan, bude podobný umělé inteligenci
E.T. Exemplární ukázka toho, jak nemůže vypadat mimozemšťan, který přiletí na naši planetu. | zdroj: Profimedia

Pokud k nám někdy přiletí mimozemská civilizace, nebude to biologie, kterou známe – uhlíková forma života s houbovitou hromadou buněk nazývanou mozkem. Mimozemšťané se budou podobat umělé inteligenci.

Navážeme někdy kontakt s inteligentními mimozemšťany?

Když se to podaří, pak patrně nenarazíme na skupinu malých zelených mužíků, anebo tvorů, kteří připomínají některé z obyvatel naší planety, píše v pozoruhodném článku pro deník The Guardian uznávaný astronom Seth Shostak. Zato potkáme ‚bytosti‘ z velké dálky, které se podobají umělé inteligenci, prorokuje ředitel institutu SETI, který sídlí v kalifornském Silicon Valley a zabývá se hledáním inteligentní mimozemské civilizace pomocí rádiové komunikace.

Zapomeňte na E.T. i Jediho

Mimozemšťani zobrazovaní ve sci-fi dílech, jako jsou například E.T., Jediové nebo Na'vi mají zpravidla humanoidní rysy. Je vcelku snadné s nimi navázat kontakt a vést dialog. Od lidí se liší zejména svými schopnostmi, kterými leckdy porušují fyzikální zákony.

„Pozemští tvorové mají své genetické informace zakódované v DNA a jsou si podobní molekulárním složením,“ připomíná Schostak a upozorňuje: „Je nepravděpodobné, že mimozemšťané, kteří vyrazí na naši planetu, budou takovými uhlíkovými formami života. Jejich kognitivní schopnosti nebudou poháněny nějakou houbovitou hromadou buněk, které bychom nazvali mozkem.“  

Schostak předpokládá, že mimozemšťané „budou překračovat biologii“. „Z našeho pohledu mimozemšťané vlastně nebudou naživu. Budou se podobat umělé inteligenci,“ píše astronom.

Za devatero galaxiemi...

Vědec zmiňuje, že nám nejbližší hvězda po Slunci je Proxima Centauri. Od Země ji dělí 4,22 světelných let, to je 42,2 bilionu kilometrů. Naše nejrychlejší vesmírné lodě by ji dosáhly za 75 000 let. Pravda mimozemšťané mohou mít daleko rychlejší kosmickou loď. Jenže i ta bude mít omezení daná fyzikálními zákony.

Překonat enormní vzdálenosti od jedné hvězdné soustavy ke druhé zkrátka zabere „věky“ a Schostak předpokládá, že ani vyspělá mimozemská civilizace nedokáže obejít fyzikální zákony.

„Star Trek a podobné scénáře nechme stranou. Jistě, můžete zavolat Scottymu do strojovny, ale ani on vám nebude schopen pomoci. Cestovat mezi hvězdami není pro běžné biologické pasažéry reálné. Zemřeli by před dosažením cíle. Stroje nebo umělá inteligence však biologií omezeny nejsou,“ píše ředitel SETI.

Schostak připomíná, že naše sluneční soustava je poměrně mladá (4,56 miliardy let) a ve vesmíru jsou soustavy starší, které mohou hostit vyspělejší civilizace.

„Je vysoce pravděpodobné, že v naší galaxii jsou mimozemšťané. Nevěřím však, že Zemi už navštívili, anebo, že se pohybují v našem vzdušném prostoru,“ zdůrazňuje astronom s narážkou na debaty o UFO. Neidentifikované létající objekty mají podle něj prozaičtější vysvětlení.

Fakt, že nás cizí vyspělé civilizace ještě nenavštívily, ale neznamená, že neexistují, že jsme ve vesmíru sami,“ upozorňuje Seth Schostak.

Zdroje:

Nejnovější články