Do britských vod se vrací pravěký 'říční netvor'

- Příroda autor: pal

Prehistorická ryba, která byla naposledy spatřena v roce 1800, se znovu vrací do britské přírody. Jde o mihuli, která na první pohled připomíná hada. Je to jeden z nejstarších žijících obratlovců. Ochránci životního prostředí vidí za návratem mihule zlepšující se kvalitu britských řek. 

Mihule nevypadá na první pohled nijak vábně. Ilustrační foto

Mihule nevypadá na první pohled nijak vábně. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Někdy se mihuli říká „živoucí fosílie“ a běžně žila v britských řekách. Podivně vyhlížející tvor byl v minulých dobách vyhledávanou lahůdkou, která končila na slavnostních tabulích anglických králů.

V důsledku prudkého znečištění vody a výstavby jezů v období průmyslové revoluce vymizela tato ryba z Británie. Teď se zdá, že se tento děsivě vypadající tvor pomalu vrací do britské přírody.

Ochránci životního prostředí se také snaží, aby rybám odstranili překážky, které jím brání v migraci. Podle nich se kvalita britských řek zlepšila a mihule je možné vidět na horních tocích řek Derwent nebo Trent.

„Jsou to fascinující ryby, které mají zvláštní místo v historii a tradici této země. Doufáme, že s lidskou pomocí se budou počty těchto tvorů v britských vodách i nadále rozšiřovat,“ uvedla ve své tiskové zprávě Agentura pro životní prostředí, jejíž pracovníci pomáhají návratu mihulí do britské přírody. 

Tagy: britanie ryby zahraničí zvířata a příroda

Zdroje: The Independent