Hasičům v Los Angeles hrozí po lesních požárech smrtící nebezpečí

9. 4. 2025 – 16:30 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:

Hasičům v Los Angeles hrozí po lesních požárech smrtící nebezpečí
Hasiči při službě si koledují o rakovinu | zdroj: Pixabay

Rozsáhlé lesní požáry v Los Angeles a jeho okolí ze začátku ledna vyhnaly z domovů na 100 tisíc obyvatel a proměnily v popel tisíce domů v luxusních čtvrtích. Zemřelo při nich pětadvacet lidí, obětí však může přibývat i po letech. Smrtelné nebezpečí hrozí hasičům, u nichž může během jejich života propuknout rakovina.

Když jdou hasiči do boje s plameny, neohrožuje je pouze oheň. Světové zdravotnická organizace (WHO) eviduje lesní požáry jako karcinogenní, což prokázala i řada studií. Podle jedné z roku 2024 mají hasiči o 14 procent větší šanci, že zemřou na rakovinu než zbytek populace.

Tato nemoc byla zodpovědná za úmrtí 66 procent hasičů v letech 2002 až 2019, ukázala jiná temná bilance.

Hasiči byli při pracích u Světového obchodního centra po událostech z 11. září 2021 vystaveni směsi karcinogenních látek. U 3 500 z nich se objevila rakovina. Podobně nebezpečné mohly pro hasiče být lesní požáry v jižní Kalifornii.

Co ukázaly studie

Před toxickým kouřem hasiče neochrání ani vybavení. „Máte v podstatě látkovou kuklu, která vám trochu pomáhá, ale stejně nasáváte spoustu kouře,“ řekl padesátiletý hasič Joseph Field, který u losangeleských hasičů pracuje přes 25 let. I s brýlemi na očích měl přitom pocit, že se mu o ně otírá smirkový papír.

Studie provedená několik dní po zkrocení plamenů na 20 hasičích, kteří přijeli pomoci ze severní Kalifornie, odhalila v jejich krvi nebezpečně zvýšené hladiny olova a rtuti, což jsou karcinogenní látky.

Výzkumníci z organizace Wildfire Conservancy a Arizonské univerzity identifikovali ve vzorcích krve 42 z 300 sledovaných hasičů v rámci výzkumu studujícího dopad lesních požárů v Los Angeles na organismus výrazně vyšší koncentrace škodlivých látek zvaných PFAS. U některých z nich experti odhalili i zvýšené hladiny chromu, arsenu a kobaltu.

Podle Mezinárodní asociace hasičů umírají v souvislostí se svou prací na rakovinu až dvě třetiny hasičů.

Kalifornští senátoři chtějí prosadit legislativu, která by umožnila hasičům, kteří bojovali proti lesním požárům, lepší přístup k preventivní péči a další benefity.

Zdroje:
CNN, Medical News

Nejnovější články