Hologram, kterého se můžete dotknout. Věda nás posouvá do světa Star Treku

12. 10. 2021 – 23:49 | Technologie | Ladislav Loukota | Diskuze:

Hologram, kterého se můžete dotknout. Věda nás posouvá do světa Star Treku
zdroj: Profimedia

Chtěli byste si virtuálně potřást rukou s přítelem na opačném konci Země?

Zapomeňte na virtuální realitu, hologramy ji hravě překonají. Tvrdí to aspoň výzkumníci z Glasgowské univerzity, kteří vytvářejí hologramy přibližující nás do světa Star Treku.

Tvůrci Star Treku, kteří nebyli omezeni možnostmi současných technologií, vymysleli zařízení Holodeck (holopaluba). Byl to simulátor, který využíval přeměnu energie na atomy. Díky ní nezůstalo simulační prostředí omezeno na pouhou fotoprojekci. Bylo hmotné.

Právě takové simulaci se přibližuje technické řešení výzkumníků z Glasgowské univerzity. Jednou by s jeho pomocí mělo být realitou i setkání s virtuálním avatarem přítele, který se nachází na druhém konci světa.

„Budete opravdu moci cítit stisk jeho ruky,” ujišťuje v článku pro magazín The Conversation vedoucí vývojářů nového typu hologramu, profesor Ravinder Daahiya.

Nebojte se doteků

Hologramy jsou dvourozměrné světelné projekce, které vytvářejí představu trojrozměrného objektu. Dotýkat se jich dosud není možné, nebo to není žádoucí. Některé moderní projekce vznikají promítáním světla na rotující vrtulky, takže při snaze o dotek byste ho mohli cítit, ale pocítili byste bolest.

Výzkumníci však tvrdí, že jsou na stopě hologramů, kterých se budete moci dotýkat bezpečně a bezbolestně. K tomu, aby vyvolali hmatový vjem, využívají aerohaptickou technologii – proudu vzduchu směřujícího proti prstům uživatele, který vyvolává dojem hmatu. Tento efekt už dokázali předvést na prototypu dotekového hologramu.

profimedia-0386750032 Startrekovská holopaluba. | zdroj: Profimedia

Pod jejich světelnou 2D projekcí, která vytvářela dojem 3D pyramidy či balonu, byl umístěn senzor, který sledoval pohyby rukou a prstů uživatelů. Senzor byl přes počítač napojen na vzduchovou trysku, která podle dat směřovala proud vzduchu na lidské prsty. A dělala to přesně podle toho, jak se člověk „dotýkal“ hologramu.

Klíčem k autentickému dojmu doteku bylo sladit počítačový algoritmus, který umožnil vzduchové trysce reagovat na pohyby rukou uživatelů vhodnou kombinací směru a síly proudu vzduchu. Podle výzkumníků fungoval přístroj nad očekávání dobře.

První krok k holopalubě

Jedním ze způsobů, jak vědci předváděli schopnosti aerohaptického systému, byla interakce mezi člověkem a hologramem míče – lidé se mohli hologramu dotýkat a pohybovat jím.

Trysky jim umožnily cítit jeho zaoblený tvar. Dokonce bylo možné do virtuálního míče i tlačit různou silou a vnímat výsledný rozdíl v tom, jaký v dlani vzniká odpor.

Cílem výzkumníků je nejen vyzkoušet možnosti „dvourozměrného“ doteku, který může být pouze mezi rukou a plochou předmětu, ale vyvinout dotek trojrozměrný. Ten by v budoucnu mohl třeba umožnit potřást si s někým na dálku rukou.

Podobný vjem můžete dnes zažít ve virtuální realitě, ke které si uživatelé navlečou helmu a speciální haptické rukavice. Hologramy by se ale měly obejít bez nich, měly by být realističtější.

Vědci doufají, že jejich aerohaptický hologram je „prvním krokem k holopalubě“.

Pro zábavu i medicínu

„Ačkoli neočekáváme, že v blízké budoucnosti poskytneme kompletní zážitek ze simulátoru Star Treku, vydáváme se novými směry, abychom do systému přidali další funkce," napsal profesor Ravinder Dahiya a ujistil: „Očekáváme, že brzy budeme moci upravovat teplotu proudícího vzduchu, aby uživatelé mohli cítit horké nebo studené povrchy. Zkoumáme také možnost přidat do proudu vzduchu vůně, které prohloubí iluzi virtuálních objektů tím, že uživatelům umožní si k nim přivonět i sáhnout.“

Kromě zábavního průmyslu (a patrně i pornografie) vidí výzkumníci využití svých hologramů zejména v medicíně. Dotekové hologramy by mohly napomoct vizualizovat stav pacienta mnohem hmatatelněji než dosud.

Zdroje:

Nejnovější články