Hrají si vědci na Boha? Tvoří vlastní lidskou DNA
2. 7. 2025 – 16:00 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Biologická věda dosáhla v posledních desetiletích tak ohromujících pokroků, jako je například přesná editace genomu, že se vědci pouštějí do logického, ale zároveň kontroverzního kroku: budování lidské DNA od základů.
Detaily jsou zatím trochu vágní a je třeba brát je s nadhledem, vědci ve Spojeném království nicméně oznámili, že jsou na dobré cestě k vytvoření něčeho, co nazývají „prvním syntetickým lidským chromozomem“.
Od tohoto projektu si slibují lepší pochopení základních stavebních kamenů lidského života a objevení vodítek k léčbě nemocí a genetických vad. Nejde tedy zatím o laboratorní vytváření živé bytosti a hru na Boha.
„Schopnost syntetizovat velké genomy, včetně genomů pro lidské buňky, může transformovat naše chápání biologie genomu a zásadně změnit obzory biotechnologie a medicíny,“ řekl Jason Chin, profesor biologie na Oxfordské univerzitě a jeden z vedoucích projektu.
Vědci: Etiku bereme vážně
Již v roce 2010 se podařilo vědcům vytvořit od základu celý genom jednobuněčné bakterie, její genetický materiál pak vložili do prázdné buňky jiné bakterie, čímž dali vzniknout syntetické buňce pojmenované Synthia. V rámci jiného výzkumu také syntetizovali virové a kvasinkové buňky.
Lidský genom, to je ovšem zcela jiný příběh. Je samozřejmě mnohem složitější. A nesmíme zapomínat na otázky etiky. Jakékoli experimentování s lidskou DNA totiž zavání úpravami genomu dětí a snahou dosáhnout „dokonalého člověka“ bez nemocí. Vědci však berou tyto obavy vážně.
„Během příštích pěti let provedeme transdisciplinární a transkulturní výzkum socioetických, ekonomických a politických důsledků syntézy lidských genomů,“ uvedl v prohlášení tým odborníků.