Hrozba katastrofy. Američané se obává úniku vzduchu na ISS
19. 11. 2024 – 12:43 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:
Ruská strana však problém zlehčuje a nespolupracuje.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se obává úniku vzduchu v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ruská vesmírná agentura Roskosmos ho naopak bagatelizuje. Američané chystají plány na evakuaci, zatímco Rusové to považují za přehnané.
Astronauti objevili trhliny v tunelu, který spojuje ruský modul Zvezda s dokovacím portem pro kosmické lodě dopravující na ISS náklad a zásoby, před pěti lety. V poslední době však způsobují rekordní únik vzduchu, což NASA znervózňuje.
Jak v nedávné zprávě upozornil Úřad generálního inspektora NASA, situaci považují za extrémně znepokojivou i dozorčí orgány v USA. „Obávají se možnosti katastrofálního selhání,“ sdělil stanici CNN předseda poradního výboru NASA pro ISS Bob Cabana.
Zatímco NASA se obává katastrofy a v červenci proto zadala společnosti SpaceX zakázku v celkové hodnotě 266 000 dolarů na vypracování plánu nouzové evakuace amerických astronautů, ruská strana nebere únik vzduchu vážně.
Podle Roskosmosu zůstává provoz stanice pro posádku bezpečný. Agentura nařídila svým astronautům dočasné opravy s pomocí tmelu a záplat. Segment rovněž zůstává uzavřen s výjimkou nutnosti vybalit náklad z kosmických lodí v přístavu.
Rusko nespolupracuje
V takovém případě uzavírají astronauti poklop oddělující americkou a ruskou posádku, což ovšem problém neřeší. Cabana se obává, že když se problém vyřešit nepodaří, stanice se rozpadne, což ruská strana považuje za přehnané tvrzení.
Pokud dojde k neúnosné situaci s únikem vzduchu, NASA i Roskosmos se shodují alespoň v trvalém uzavření segmentu. To by ovšem významně zkomplikovalo vykládání nákladu z kosmických lodí a snahu udržet ISS na stabilní oběžné dráze.
O tuto úlohu se totiž starají ruské kosmické lodě. NASA nicméně testuje využití amerických plavidel – a to i proto, že Rusko se z ISS stáhne ještě před ukončením jejího provozu, k němuž dojde nejpozději v roce 2031.
Spojené státy požadují posouzení problému nezávislými experty z obou agentur, aby došlo ke shodě na závažnosti úniku vzduchu. NASA už navrhla svůj expertní tým, ruská strana ovšem nespolupracuje a mlčí.
Zatím není jasné, co umožnilo vznik trhlin v ruské části stanice. Rusové z toho obviňují vibrace způsobené mechanickými systémy, Američané zase mechanické namáhání, vliv kosmického prostředí a zbytkové napětí materiálů v modulu.