Indické jezero pokryla tak toxická pěna, že se samovznítilo

VIDEO - Příroda autor: roj

Indické jezero Balladur a řeka, která jím protéká, trápila už několik týdnů několik desítek centimetrů vysoká pokrývka bílé toxické pěny. Pod ní byla voda tak znečištěná chemikáliemi a splašky, že minulý týden sama vzplála.

Indické jezero Bellandur pokryla silná vrstva toxické pěny

Indické jezero Bellandur pokryla silná vrstva toxické pěny,zdroj: YouTube

Podle expertů za to může směs chemických látek včetně fosforu z nečištěných odpadů továren, která ve spojení s lidskými splašky vytvořila hořlavý koktejl náchylný k samovznícení. 

"Pěna, požár... a co tu budeme mít dál? Lochnesskou příšeru?" poznamenal minulý týden jeden z místních obyvatel pro indickou televizní stanici NDTV. Na další ránu místní bohužel nemuseli čekat dlouho. Kvůli silným dešťům v uplynulých dvou týdnech se v úterý toxická voda z jezera vylila z břehů a zaplavila okolí včetně hlavní silnice na letiště.

V minulosti sloužily jako přírodní filtr vody v jezeře mokřiny v jeho okolí, ty ale v posledních letech zničila postupující zástavba. Krom hořícího jezera místní obyvatele trápí i alergické reakce a pálení pokožky, které patrně způsobují toxiny uvolněné z pěny. 

Tagy: Indie zahraničí životní prostředí přírodní úkazy a katastrofy zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK,thehindu.com