Jsou užiteční, nebojte. Japonská zoo chce švábům vylepšit reputací

- Příroda autor: roj

Japonská zoologická zahrada v Jamaguči si vzala za cíl věru nelehký úkol. Ve speciální expozici chce návštěvníky přesvědčit o tom, že švábi nejsou stvoření, která musí v lidech vyvolávat hnus. Ti odvážnější si budou moci i některého pohladit, třeba obřího syčivého z Madagaskaru. 

Madagaskarské obří šváby si lidé budou moci i pochovat (ilustrační snímek)

Madagaskarské obří šváby si lidé budou moci i pochovat (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Na světě žije ohromujících - a podle převažujícího mínění odporných - 4000 druhů švábů. Tito tvorové dokážou přežít prakticky kdekoli, ale nejčastěji na ně narazí městští obyvatelé v temných kuchyňských koutech, anebo je uvidí prchat po podlaze, když v noci nečekaně rozsvítí.

Podle zaměstnanců zoologické zahrady ale mají švábi špatnou pověst nezaslouženě - ve skutečnosti odvádějí životně důležitou práci a jsou významným dílem potravního řetězce. Jakkoli to nezní příliš přitažlivě, švábi likvidují hnijící mršiny a uhynulé rostliny.

Proto zoo připravila expozici, která návštěvníkům představí asi 200 jedinců 15 různých druhů švábů. V rámci vzdělávacího programu si návštěvníci mohou vyzkoušet například běh proti švábům, aby si porovnali, kdo je rychlejší, a ti odvážnější si mohou na švába i sáhnout. Do ruky dostanou madagaskarský druh, který dorůstá až sedmi centimetrů délky a vyluzuje syčivé zvuky.

Tagy: zahraničí Japonsko hmyz zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: ČTK