K Zemi se blíží zelená kometa, spatřit ji můžete jen jednou za život
16. 4. 2025 – 15:00 | Vesmír | Radek Chlup | Diskuze:

K Zemi se přibližuje nově objevená zelená kometa C/2025 F2 (SWAN). Zatím je viditelná pouze dalekohledy, v půlce května však bude možné podle astronomů tento krásný doplněk jarní noční oblohy spatřit vlastníma očima. Bude k tomu však jen jedna příležitost za život.
Komety jsou obvykle pojmenovány po svých objevitelích. Tato konkrétní nese jméno po kameře SWAN vesmírné observatoře Solar and Heliospheric Observatory (SOHO), jejímž prostřednictvím ji nezávisle na sobě identifikovalo hned několik astronomů z celého světa.
Na snímcích si jí všiml koncem března australský amatérský astronom Michael Mattiazzo, následovaný Ukrajincem Vladimirem Bezuglym. Od té doby vzniklo mnoho snímků tohoto nádherného nebeského úkazu.
Kometa je stále jasnější, neboť se přibližuje k Zemi a Slunci. Současně se mění místo, kde ji lze pozorovat, jak se pohybuje. Aktuálně se nachází 185 milionů kilometrů daleko. Nejjasnější bude 1. května, když se přiblíží k perihéliu – nejbližšímu bodu u Slunce procházejícího tělesa.
Proč je zelená
Kometa pak bude viditelná pouhým okem poblíž hvězdokupy Plejády, a to také v České republice. Bude mít podobu drobné nazelenalé mlhavé skvrny. Viditelná však bude jen do poloviny května.
Astronomové navíc upozorňují, že se ještě hodně může změnit, více znalostí o vývoji objektu totiž budou mít až s dalšími daty. Kometa by se navíc mohla při přiblížení k naší hvězdě rozpadnout.
Proč je vlastně zelená? „Z povrchu komety vyvržený dvou atomový uhlík vlivem působení slunečního světla vypadá zeleně,“ vysvětlil astronom Mike Olason s tím, že z ní ještě neuniká mnoho prachových částic, ohon je totiž méně jasný a úzký. To se však může změnit.
Kometa oběhne Slunce jednou za 1,4 milionu let. Máte tedy jedinou možnost ji během svého života spatřit.