Kalifornské sucho sice ničí trávníky, ale zachraňuje motýly

- Příroda autor: roj

Obyvatelé Kalifornie sice kvůli suchu pláčou, že nemohou mít před baráčky krásné zelené trávníky, zákaz zalévání ale prospívá přírodě - hlavně motýlu monarchovi stěhovavému. Původní suchomilné rostliny, ke kterým se Kaliforňané vracejí, slouží ohroženému motýlu jako potrava. Líbivé květiny, které pěstovali dosud, mu totiž nechutnaly a jeho populace tak během posledních 20 let klesla z jedné miliardy na pouhých zhruba 60 milionů kusů.

Kvůli suchu se Kaliforňané vracejí k původním rostlinám, zachraňují tím populaci motýlů monarchů

Kvůli suchu se Kaliforňané vracejí k původním rostlinám, zachraňují tím populaci motýlů monarchů,zdroj: ThinkStock

Mnozí majitelé vyprahlého trávníku se kvůli šetření vodou a zákazu zalévání rozhodli do své zahrady vrátit původní kalifornské klejichy, což jsou suchomilné trvalky zvyklé na suché podnebí. Nektar z květů těchto druhů slouží jako monarchova potrava, listy navíc spásají housenky před zakuklením.

Na zvýšenou poptávku suchomilných rostlin reagují zahradnictví. Podle Toma Merrimana, který v kalifornské Vistě prodává původní rostlinné druhy, vzrostly tržby za letošní sezonu o padesát procent. Ještě před pěti lety Merriman neprodal ani jedinou klejichu, zatímco za letošní léto jich bylo přes 14 tisíc kusů. Po celé Kalifornii a také do dalších pouštních států USA, jako je Arizona, Utah a Nové Mexiko, dodává semenáčky.

Monarchové jsou v Merrimanově zahradnictví všudypřítomní. "Máme kukly na lopatách, máme je na kolečkách. Jsou i v palmových školkách. Jsou všude, i pod stolem. Týdně dáváme na rostliny 500 housenek," řekl s tím, že pokud zmíněné rostliny lidé vysadí, monarchové si je najdou.

Jedním z těch, kdo svou zahradu přizpůsobuje suchým podmínkám, je Anya Shortridgeová. Loni ve své zahradě vysadila několik rostlin, dnes jich má přes stovku a pečlivě sleduje, jak na ně monarchové kladou vajíčka. Za letošní sezonu tak přírodě vrátila přes stovku motýlů.

Někteří experti výsadbu suchomilných rostlin sledují s obavami, neboť by dobrý záměr domácích zahradníků mohl věci naopak uškodit. Řada lidí si totiž nevědomky vybírá exotické druhy, jejichž květy či vzhled jsou atraktivnější než původní kalifornské pouštní varianty. To v konečném důsledku může narušit tradiční migraci monarchů.

Domácí druhy klejich přes zimu odpočívají, zatímco tropické varianty kvetou celoročně. Díky tomu je místo pro kladení vajíček po celý rok. To samičky rozptyluje a narušuje migrační zvyky. Severoameričtí monarchové každou zimu v milionových počtech létají z Kanady a východních oblastí USA do Mexika, menší část ze západu USA zimuje v Kalifornii.

Tagy: zahraničí hmyz Spojené státy americké motýli zvířata a příroda

Zdroje: ČTK