Klokani skákali v Austrálii už v době ledové

MAGAZÍN - Příroda autor: Radek Chlup

Klokan z doby ledové svými čelistmi připomínal spíš dnešní pandy než své moderní příbuzné.

Pradávný klokan s krátkou tváří

Pradávný klokan s krátkou tváří,zdroj: Profimedia.cz

Už před více než 400 tisíci lety obývali jihozápadní Austrálii klokani. Nevypadali ale tak, jako je známe dnes.

Podle nové studie, publikované v časopise PLOS One, měli klokani s krátkou tváří, jak se jim také říká, podobné čelistní svaly jako pandy velké.

Tito klokani měli jednodílnou nohu s drápem. Dnešní klokani disponují třemi prsty.

Klokan s krátkou tváří vážil 118 kilogramů a žvýkal rostliny. Výzkum naznačuje, že velké čelisti tohoto tvora umožňovaly žvýkat zralé listy, stonky a větve, tedy hůře žvýkatelné jídlo, když zrovna nebyly k mání jiné zdroje potravy

Pandí klokani

Pouze pandy velké mají mezi býložravci tak silné čelisti, protože konzumují těžko žvýkatelnou vegetaci – bambusové výhonky. Nový výzkum tedy tohoto klokana přirovnává jak k dnešním pandám, tak ke klokanům.

profimedia-0371482538panda

Panda, požírač bambusu, má v čelistech značnou sílu,zdroj:Profimedia.cz

“Schopnost konzumovat části rostlin, které ostatní býložravci té doby konzumovat nemohli, jim dávalo konkurenční výhodu v těžkých časech,” říká hlavní autor studie a postgraduální student zoologie na University of New England v Austrálii Rex Mitchell.

Mitchell se pokusil tuto teorii otestovat určením toho, jak velkou sílu lebka dokázala vyvinout. Jeho tým vytvořil 3D model lebky klokana a simuloval mechanickou sílu čelistí.

Vědec při pokusu zjistil, že obří lícní kosti tohoto pradávného zvířete podporovaly velké svaly, které měly bránit v tom, aby čelist během velkých skusů vyklouzla.

profimedia-0174645994wallaby

Klokan páskovaný (banded hare-wallaby), příbuzný klokana s krátkou tváří,zdroj:Profimedia.cz

Vše ukazuje na to, že fyziologie klokanů, která je už minulostí, se přizpůsobila těžko žvýkatelným potravinám, které byly mnohem těžší ke žvýkání než to, čím se živí kterýkoliv býložravec v Austrálii dnes.

Moderní klokani jsou mnohem pohodlnější. Preferují trávu, květiny, kapradí a mech.

Podle jiné studie z roku 2015 klokani s krátkými tvářemi nezanechali žádné potomky mezi moderními klokany. Jejich nejbližšími příbuznými mohou být drobní klokani klokani páskovaní (banded hare-wallabies), žijící většinou v menších skupinkách, na malých ostrovech západně od Austrálie.

Studie byla publikována na BusinessInsider.

Tagy: věda a poznání vačnatci klokani živočišný druh

Zdroje: Vlastní