Krásný víkend: Raketoplány
15. 8. 2014 – 17:00 | Vesmír | Lukáš Grygar | Diskuze:
Třicet let věrně sloužily na nejnáročnější dopravní tepně mezi Zemí a její oběžnou dráhou. Připomeňme si eleganci a krásu nejsympatičtějších raket, které zatím lidstvo postavilo.
Dnešní galerii nemůžeme začít jinak než... od začátku! Před třiatřiceti lety, konkrétně 12. dubna 1981, odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska první raketoplán, Columbia.
Ze startů se záhy stala vítaná atrakce nejenom pro diváky dole na zemi. Takhle se předvedl raketoplán Atlantis hlídkujícím pilotům USAF.
A tahle vypadala jeho premiéra při pohledu od startovní rampy.
Po startu mířily raketoplány na oběžnou dráhu Země, které dosáhly během necelých devíti minut. Jak to tam nahoře vypadalo z paluby Discovery?
Posádka Atlantis se mohla kochat například jižní září. Tyč na snímku nese senzory, využívané k vnější kontrole raketoplánu po startu a před přistáním.
Ale aby to nevypadalo, že se kosmonauté v raketoplánech jen poflakovali: mezi klíčové mise patřila údržba Hubbleova vesmírného dalekohledu, včetně korekce vadné optiky.
Spoustu práce odvedly raketoplány také u Mezinárodní vesmírné stanice. Snímek zaparkovaného Endeavouru pořídil kosmonaut Paolo Nespoli z paluby kosmické lodi Sojuz TMA-20.
Celý program se zařadil mezi největší úspěchy NASA, i když se mu bohužel nevyhnuly dvě tragédie. Mlha, zahalující raketoplán Challenger během přepravy v listopadu 1982, jako by předznamenávala jeho zkázu po startu o čtyři roky později.
Druhou katastrofou bylo zničení raketoplánu Columbia během jeho návratu v roce 2003. Při průletu atmosférou selhala vadná tepelná izolace a raketoplán shořel. Zahynulo všech sedm členů jeho posádky.
Zkáza přesluhující Columbie byla varovným signálem, že celý program narazil na svůj technologický strop. I modernější modely jako byla Atlantis už měly to nejlepší za sebou a nastal čas přemýšlet, co bude dál.
Právě Atlantis se nakonec stala posledním raketoplánem ve vesmíru. 21. května 2011 dosedla na přistávací dráhu Kennedyho střediska a uzavřela tak jednu významnou epochu pozemského kosmického programu.
Vůbec nejdojemněji vystihuje tři desetiletí s raketoplány fotografie otce se synem, kteří se účastnili jak prvního, tak posledního startu.
Foto: Chris Bray
Lze jenom doufat, že i nadcházející generaci čeká podobně velkolepá a hlavně úspěšná raketová podívaná.