Modré světlo může zrychlovat dospívání, ukázal experiment na potkanech
13. 11. 2024 – 14:45 | Člověk | Radek Chlup | Diskuze:
Počet případů předčasné puberty vzrostl během pandemie.
Pandemie se podepsala na duševním zdraví a návycích mnoha lidí po celém světě. Jedním z nejzáhadnějších dopadů byl ale zvýšený výskyt předčasné puberty u dětí. Podle nové studie s tím může souviset více času stráveného u telefonů a tabletů.
Většina z nás dosáhne puberty zhruba ve 12 letech. U dívek zpravidla začíná ve věku 8 až 13 let a u chlapců mezi 9 a 14 lety. Několik studií už ale podle serveru ScienceAlert popsalo nárůst předčasné puberty u dětí během pandemie covidu-19.
Vědci marně hledali spojení mezi virem a předčasným dospíváním. Podle tureckých vědců z Gazi University a Ankara City Hospital tento jev nemusí mít se samotnou infekcí nic společného. Ale s chytrými technologiemi ano.
Vědci ve dvou separátních studiích vystavili ještě nevyzrálé samce a samice potkanů modrému světlu LED obrazovek. Shodující se výsledky byly zveřejněny v časopisech The Journal of Clinical Research in Pediatric Endocrinology a Frontiers in Endocrinology.
Potkani, kteří byli vystaveni modrému světlu, dosáhli puberty rychleji než ostatní. Výzkum nedokazuje, že modré světlo vyzařované chytrými telefony a tablety přímo zodpovídá za předčasnou pubertu, uvedla endokrinoložka Aylin Kilinç Uğurlu.
Zásah do hormonů
„Vzhledem k tomu, že jde o studii na potkanech, nemůžeme si být jisti tím, že by se podobná zjištění opakovala u dětí,“ vysvětlila Uğurlu. „Naše data ale naznačují, že expozice modrému světlu by mohla být považována za rizikový faktor pro dřívější nástup puberty.“
Tým vědců napsal, že ačkoli výsledky studie přesvědčivě nedokázaly vysvětlit nárůst počtu případů předčasné puberty během pandemie, musíme je brát vážně, neboť se stále více spoléháme na technologie, jako jsou chytré telefony, tablety, počítače a televize.
Modré světlo narušuje naše zdraví úbytkem spánkového hormonu zvaného melatonin. Odborníci tvrdí, že jeho úbytek v rozhodujícím období lidského vývoje může tělu signalizovat, že nastal čas na zvýšení počtu hormonů připravujících tělo na dospívání.
Hlodavci, kteří byli každý den vystavení modrému světlu po delší dobu, a kteří dosáhli puberty dříve, měli nižší hladiny melatoninu a vyšší hladiny hormonů souvisejících s reprodukcí, jako je estradiol a lutropin.
„Zjistili jsme, že modré světlo, které mění hladiny melatoninu, je také schopno změnit hladiny reprodukčních hormonů a způsobit dřívější nástup puberty u potkanů. Čím delší expozice, tím dřívější nástup,“ uvedla Uğurlu.
To neznamená, že by v tom nemohly hrát i další faktory. Dosažení puberty a dospívání je neuvěřitelně složitý proces a ponechává dostatek prostoru pro širokou škálu vlivů utvářejících časovou osu dospívání.