Na Zemi padá meteorický déšť. Už jste si něco přáli?

13. 12. 2020 – 8:01 | Vesmír | ave | Diskuze:

Na Zemi padá meteorický déšť. Už jste si něco přáli?
Geminidy nad Sečskou přehradou. | zdroj: Petr Horálek www.astronom.cz/horalek

Dva týdny před Vánoci můžete na noční obloze pozorovat meteorické představení. Zemi přiletěl navštívit roj Geminid.

První meteory z roje dorazily už 4. prosince. Jejich vrchol je však teprve před námi, nastane v noci na pondělí 14. prosince. A skvělou podívanou poskytne roj také v noci na úterý.

Astronomové předpokládají, že Geminidy, které se k Zemi vracejí rok, co rok, během něj vytvoří na 120 zářících 'hvězd' za hodinu. Bude to pestrobarevná sprcha s červeně, oranžově a žlutě svítícími meteory.

Letos by ji neměl rušit svým svitem Měsíc, který je v období kolem novu, jinak novoluní. Během této fáze je přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou a je téměř neviditelný.

zdroj: YouTube

Problém však pozorovatelům mohou způsobit mraky. V těchto dnech převládá nad Českem oblačné počasí. V noci na pondělí by se mračna měla částečně protrhat. Avšak v nížinách může výhled pokazit mlha.

Meteory mohou na noční obloze vyskočit kdekoli, ale obvykle je uvidíte, jako kdyby vylétaly ze souhvězdí Blíženců.  Optimální čas pro jejich sledování je doba kolem druhé hodiny ranní. Tehdy se Blíženci nacházejí nejvýše nad obzorem.

Geminidy, které písemné záznamy poprvé zmiňují v roce 1862, jsou zvláštní tím, že jejich mateřským tělesem není kometa. Částice tvořené prachem a ledem pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon.

horalek2u ... a ještě jednou Geminidy na Seči. | zdroj: Petr Horálek www.astronom.cz/horalek

Světelné záblesky, které na nebi při pozorování Geminid spatříte, jsou vyzářenou energií plynů v ovzduší Země. Meteory vstupující do ovzduší rychlostí šedesáti metrů za sekundu předávají pohybovou energii atomům plynů, které se jí zbavují formou fotonů, tedy nositelů světla. Samotné meteory třením o molekuly vzduchu shoří.

Zdroje:
astro.cz

Nejnovější články