Neptun se svými prstenci, jak jste ho ještě neviděli. Bílý a přízračný

22. 9. 2022 – 22:08 | Vesmír | Nedd | Diskuze:

Neptun se svými prstenci, jak jste ho ještě neviděli. Bílý a přízračný
Neptun a jeho prstence na nových snímcích vesmírného teleskopu Jamese Webba. | zdroj: Profimedia/kredit-ESA

Nejdokonalejší vesmírný teleskop zobrazuje osmou planetu sluneční soustavy dosud nevídaným způsobem.

Prstenci, kruhovými útvary složenými z úlomků a prachu, které obepínají planety, je pověstný především Saturn. Mají je však také planety Jupiter, Uran a Neptun.

Právě prstence Neptunu zachycuje snímek, který ve středu zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA). Ukazují Neptun, osmou planetu sluneční soustavy, jak se třpytí jako nádherná křišťálová koule, kolem které se vznášejí magicky omotané průsvitné prstence. Pořídila ho kamera pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam) vesmírného teleskopu Jamese Webba.

Ledového obra, pojmenovaného podle římského boha moří, který se nachází zhruba třicetkrát dál od Slunce než Země, obepíná pět prstenců převážně z ledového prachu.

Měsíc, který září jako démant

„Nový snímek odhaluje tyto mrazivé prstence v nejostřejších detailech od doby, kdy sonda Voyager 2 v roce 1989 prolétla ve vzdálenosti pouhých několika tisíc kilometrů kolem Neptunu,“ připomíná na svém webu ESA.

Na snímku vesmírného teleskopu Jamese Webba se objevuje Neptun i se sedmi ze svých čtrnácti měsíců, včetně velkého jasného měsíce Tritonu (vlevo nahoře).

profimedia-0725170006 x Nové snímky Webbova teleskopu odhalují 7 ze 14 měsíců Neptunu, včetně jasného Tritonu (vlevo nahoře). | zdroj: Profimedia/kredit-ESA

I když vypadá jako jasná hvězda, Triton je ve skutečnosti jen extrémně reflexní, ledový kámen. Pokrytý zmrzlým a lesklým kondenzovaným dusíkem odráží v průměru 70 procent slunečního světla, které na něj dopadá. Do značné míry tak zastiňuje samotnou mateřskou planetu – Neptun.

Neptun, který krouží poblíž okraje sluneční soustavy, je světem téměř trvalého soumraku, neviditelný pouhým okem. Na snímcích ve viditelném světle pořízených sondou Voyager 2 a Hubbleovým vesmírným teleskopem se jeví jako nápadně modrý. Toto zbarvení pochází z metanu v atmosféře planety, který se táhne až do velkých hloubek, kde splývá s horkým oceánem roztaveného ledu, čpavku a různých sloučenin.

Na snímku Webbova teleskopu, který používá senzor k zachycení světla v blízkých infračervených vlnových délkách, metanová mračna září odraženým slunečním světlem, což dává planetě bělostně přízračný vzhled.

Zdroje:
ESA

Nejnovější články