Nová zpráva WMO o změně klimatu je opravdu znepokojivá

17. 10. 2025 – 16:00 | Příroda | Radek Chlup |Diskuze:

Nová zpráva WMO o změně  klimatu je opravdu znepokojivá
Ilustrační obrázek Země v plamenechzdroj: Pixabay

Nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) přináší znepokojivé zjištění: průměrná globální koncentrace oxidu uhličitého mezi lety 2023 a 2024 vzrostla o 3,5 ppm, což je největší nárůst od začátku moderních měření v roce 1957. Pro srovnání, mezi lety 2011 a 2020 činil průměrný roční přírůstek „jen“ 2,4 ppm.

„Teplo zachycované CO2 a dalšími skleníkovými plyny pohání klima do extrémů,“ uvedl zástupce generálního tajemníka WMO Ko Barrett. „Snížení emisí je nezbytné nejen pro klima, ale i pro ekonomickou stabilitu a bezpečí komunit.“

Přirozené „difuzéry“ už nás nezachrání

Vědci varují, že schopnost oceánů a pevniny pohlcovat CO2 slábne. To znamená, že více tohoto skleníkového plynu zůstává v atmosféře, čímž se oteplování dále zrychluje.

K rekordnímu růstu přispěly mimo jiné rozsáhlé požáry a silnější klimatický jev El Niño, který snížil přirozenou ekosystémovou absorpci CO2.

Zpráva upozorňuje také na rekordní hodnoty metanu a oxidu dusného. Průměrná koncentrace metanu dosáhla v roce 2024 338 ppb, což představuje nárůst o 25 procent oproti předindustriální éře.

Selhání světa

Podle odborníků se svět ocitá v situaci, kdy dosažení cíle Pařížské dohody, tedy udržet oteplení pod 1,5 stupně Celsia, už nemusí být reálné. Budoucnost tak může přinést častější a ničivější vlny veder, požáry, povodně i bouře.

Zároveň se ukazuje, že politická vůle klíčových států je slabá. Spojené státy například letos dramaticky oslabily klimatické ambice a omezily financování vědeckých programů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zaměřených na sledování emisí.

Zdroje:
Futurism, WHO

Nejnovější články