Otevíráme Pandořinu skříňku: Dopady AI na vztahy mohou být zničující
23. 4. 2025 – 14:00 | Technologie | Radek Chlup | Diskuze:

Přátelské či romantické vztahy s umělou inteligencí (AI) jsou extrémně nebezpečné pro společnost. S takovými závěry přišli psychologové z Missourské univerzity vědy a techniky v čele s Danielem B. Shankem. Varují před riziky tohoto stále rozšířenějšího trendu a naléhají na nutnost zapojit do výzkumů této technologie psychology.
Dnes už není neobvyklé, že se člověk ožení nebo vdá za AI společníka. Někteří lidé u nich zase hledají útěchu v těžkých časech. Technologie totiž představuje bezpečnější a jednodušší alternativu ke vztahům s lidmi.
Chatboti jsou navržení tak, aby napodobovali empatii, emoce a všímavost. Napodobovali je přitom důležité slovo. Necítí totiž emoce a nechápou svět, v němž žijí. Přesto v dnešní době přibývá vztahů s nimi, což ovlivňuje lidské chování a vytváří nové problémy, na které nejsme podle nové publikace připraveni.
Autoři popisují AI schopnou napodobovat lidské chování jako Pandořinu skříňku. Její otevření by podle nich mohlo mít zničující dopady. „Opravdu potřebujeme, aby se do toho zapojili psychologové a sociální vědci,“ zdůraznil Shank.
Raději chatbota než tebe!
Obává se totiž, že technologie změní lidské vnímání skutečných vztahů. Lidé budou přenášet na druhé nerealistická očekávání, vykazovat budou snížené sociální dovednosti a mohou vznikat mezilidské komunikační bariéry. To může vést k úbytku opravdových vztahů – lidé tak budou raději dávat přednost chatbotům, přestože jen emitují.
Syntetičtí důvěrníci navíc mohou poskytovat špatné, zavádějící a často i nebezpečné rady, které mohou skončit až sebevraždou. K tomu už nyní několikrát skutečně došlo.
Umělá inteligence shromažďující obrovské množství dat o uživatelích navíc je snadno zneužitelná a může se stát terčem záškodníků.
Psychologové varují, že chatboti s AI mohou být při formování názorů a přesvědčení ještě efektivnější než sociální sítě nebo oficiální zdroje zpráv, přestože nefungují dokonale a nejsou spolehliví.
Autoři publikace upozorňují, že psychologové musí hrát klíčovou roli ve studiích o umělé inteligenci.